22 Մայիսի 2024 - 10:12
Մայիսի 21-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը հանդիպել է պաշտոնական այցով Ադրբեջանում գտնվող Թուրքիայի Զինված ուժերի ցամաքային զորքերի հրամանատար, բանակի գեներալ Սելջուկ Բայրաքթարօղլուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են պաշտպանության նախարարությունից։
Հանդիպմանը Զաքիր Հասանովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կապերը կառուցված են բարեկամական և եղբայրական հարաբերությունների վրա։ Նա խոսել է Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, նախագահ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ ադրբեջանական բանակում իրականացվող բարեփոխումների դրական արդյունքների մասին։ Հանդիպմանը քննարկվել են ռազմական, ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարները և տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։
Այնուհետև թուրքական պատվիրակությունը հանդիպել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Քերիմ Վելիևի, պաշտպանության նախարարի խորհրդական գեներալ-գնդապետ Բախտիյար Էրսայի և Ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Հիքմեթ Միրզոևի հետ:

• Гасанов встретился с командующим Сухопутными войсками ВС Турции
21 мая министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов встретился с находящейся с официальным визитом в нашей стране делегацией во главе с командующим Сухопутными войсками Вооруженных Сил Турции генералом армии Сельджуком Байрактароглу.
Об этом Armenia.Az сообщили в Минобороны.
На встрече Закир Гасанов заявил, что связи между Азербайджаном и Турцией построены на дружеских и братских отношениях. Он рассказал о положительных результатах реформ, проводимых в азербайджанской армии под руководством Верховного главнокомандующего Вооруженными силами, президента Ильхама Алиева. На встрече были обсуждены перспективы развития сотрудничества в военной, военно-технической сферах и вопросы региональной безопасности.
Затем турецкая делегация встретилась с первым заместителем министра обороны - начальником Генерального штаба азербайджанской армии генерал-полковником Керимом Велиевым, советником министра обороны генерал-полковником Бахтияром Эрсаем и заместителем министра обороны - командующим Сухопутными войсками генерал-лейтенантом Хикметом Мирзоевым. На встречах была подчеркнута важность проведения совместных военных учений для дальнейшего повышения профессионализма военнослужащих Азербайджана и Турции и обмена опытом между ними, состоялся подробный обмен мнениями по ряду других вопросов.