• Փաշինյանի կուսակցություն. Արտահերթ ընտրություններ չեն լինելու, Քոչարյանն իզուր է ճգնում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բացառում է՝ երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին խորհրդարանում լրագրողներին հայտարարել է՝ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը։
«Արտահերթ ընտրությունների անցկացման հարցը չի քննարկվում. Իմ կարծիքով, նույնիսկ մանդատները վայր դնելու դեպքում՝ ընդդիմությունը չի լուծի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հարցը»,- ասել է Ալեքսանյանը։
Նա հեգնանքով մեկնաբանել է իմպիչմենեի գործընթացի մեկնարկի մասին հայտարարությունները՝ կոչ անելով ոչինչ չքննարկել մինչ դրա բուն մեկնարկը։ Միաժամանակ Ալեքսանյանը վստահություն է հայտնել, որ ընդդիմությանը չի հաջողվի իմպիչմենտ նախաձեռնել, սակայն «եթե կարողանա», ապա այդ փորձը, նրա կարծիքով, դատապարտված է ձախողման։
Ալեքսանյանը ռևանշիստական շարժումը որակել է որպես «ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հերթական քաղաքական մանևրը՝ ընդգծելով, որ շարժման կողմնակիցների թվում կան նաև պետության նախկին ղեկավարի զինակիցներ։

• Партия Пашиняна: Досрочных выборов не будет, Кочарян зря старается
Партия премьер-министра Армении Никола Пашиняна «Гражданский договор» исключает возможность проведения в стране внеочередных парламентских выборов.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил журналистам в парламенте депутат парламентской фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян.
«Вопрос о проведении внеочередных выборов не обсуждается. По моему мнению, даже в случае сложения мандатов оппозиция не решит вопрос проведения внеочередных парламентских выборов», — заявил Алексанян.
Он с иронией прокомментировал заявления о начале процесса импичмента, призвав ничего не обсуждать до его фактического старта. В то же время Алексанян выразил уверенность в том, что оппозиция не сможет инициировать импичмент, но, «если и сможет», то попытка, на его взгляд, обречена на провал.
Движение реваншистов Алексанян охарактеризовал как «очередной политический маневр экс-президента Армении Роберта Кочаряна», подчеркнув, что среди сторонников движения есть и соратники бывшего главы государства.
Парламентарий также не считает значимым митинг, который прошел 9 мая, отмечая, что Кочарян уже собирал аналогичное количество людей до внеочередных выборов 2021 года.