21 Մայիսի 2024 - 09:53
Մեր ադրբեջանցի եղբայրները բազմիցս ցույց են տվել, որ խաղաղության կողմնակից են, և մենք ակնկալում ենք նույն վերաբերմունքը Հայաստանի ղեկավարությունից։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին նախարարների կաբինետի նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանին օկուպացված չորս գյուղերի վերադարձի մասին համաձայնագիրը։ Թուրքիան կգործադրի բոլոր ջանքերը՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար»,- ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի ղեկավարը բարձր է գնահատել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մակարդակը և որպես օրինակ բերել երկրաշարժից տուժած Թուրքիայի Քահրամանմարաշ քաղաքում «Ադրբեջան» թաղամասի կառուցման նախագիծը։

• Эрдоган: Турция прилагает усилия для достижения прочного мира между Азербайджаном и Арменией
Наши азербайджанские братья неоднократно демонстрировали, что являются сторонниками мира, и мы ждем такого же отношения от руководства Армении.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на брифинге по итогам заседания Кабинета министров.
«Мы приветствуем соглашение о возвращении Азербайджану четырех находившихся под оккупацией сел. Турция приложит все усилия для достижения прочного мира», - отметил Эрдоган.
Турецкий лидер высоко оценил уровень отношений с Азербайджаном и привел в качестве примера проект строительства квартала «Азербайджан» в пострадавшем от землетрясения турецком городе Кахраманмараш.
«Дома, строящиеся в Кахраманмараше, являются очередным символом нерушимых братских уз между нашими странами», - подчеркнул Эрдоган.