• Ալիևն ու Էրդողանը քննարկել են տարածաշրջանային և գլոբալ իրադարձությունները
Մայիսի 20-ին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները, տարածաշրջանային և գլոբալ գործընթացները։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը գոհունակություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացի դրական ուղղությամբ առաջխաղացման կապակցությամբ և նշել, որ Թուրքիան ուշադիր հետևում է այդ գործընթացին։
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ արդար և կայուն խաղաղությունը, որը կապահովվի տարածաշրջանում, նոր մթնոլորտ կստեղծի ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրների համար։

20 мая Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В ходе телефонного разговора обсуждались турецко-азербайджанские отношения, региональные и глобальные процессы.
Президент Реджеп Тайип Эрдоган выразил удовлетворение продвижением мирного процесса между Азербайджаном и Арменией в позитивном направлении и отметил, что Турция внимательно отслеживает данный процесс.
Президент Турции подчеркнул, что справедливый и прочный мир, который будет обеспечен в регионе, создаст новую атмосферу как для Азербайджана, так и Армении, а также для стран региона.