29 Ապրիլի 2024 - 11:19
COP29-ի նման հեղինակավոր միջոցառման անցկացնելը՝ հսկայական պատասխանատվություն է, որը միևնույն ժամանակ օգնում է բարձրացնել կլիմայի վերաբերյալ ներքին իրազեկվածության մակարդակը:
Այս մասին, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը հայտարարել է՝ բրազիլական «Correio Braziliense» թերթին տված հարցազրույցում։
«COP29-ը հանդիսանում է կարևորագույն իրադարձություն, երբ խոսքը վերաբերում է ամբողջ աշխարհի առջև դրված խոշորագույն մարտահրավերներից մեկին՝ կլիմայի փոփոխությանը և բոլոր այս հետևանքներին, որոնց հետ բախվում են բոլոր երկրները: Քանի որ մեր երկիրը հայտնի է որպես բնական գազի և նավթի որոնման վրա հիմնված տնտեսությամբ ածխաջրածնային երկիր՝ մենք մի քանի տարիների ընթացքում գիտակցել ենք, որ պետք է ապահովենք անցումը կանաչ և վերականգնվող էներգիային, ինչը հանդիսանում է մեր կառավարության ռազմավարական նպատակներից մեկը»,- ասել է նա։
Է. Ամիրբեկովը նշել է նաև, որ Ադրբեջանը ձգտում է ամրապնդել առևտրային կապերը Բրազիլիայի հետ։
«Բրազիլիան կարող է, օրինակ, ավելացնել Ադրբեջանից ներկրումը պարարտանյութերի ոլորտում, ինչը շատ կարևոր է մեր տնտեսության համար։ Մենք նաև շատ լավ կապեր ունենք ավիացիոն ոլորտում, քանի որ շատ ինքնաթիռներ ենք գնում։ Մենք նաև ուզում ենք, որպեսզի զբոսաշրջիկների թիվը ավելանա, քանի որ իր երկիրը ներկայացնելու լավագույն միջոցը՝ ուղիղ չվերթն է, և սա հենց այն է, ինչի վրա մենք պետք է աշխատենք, որպեսզի ճանապարհին կանգառները որքան հնարավոր է կարճ լինեն»,- նշել է նախագահի ներկայացուցիչը։
Է. Ամիրբեկովն անդրադարձել է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերություններում հետագա քայլերի հարցին։
«Կարծում եմ, որ հաջորդ քայլերը պարզ են, քանի որ մենք հիմա գտնվում ենք խաղաղ պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների գործընթացի մեջ, որը մշակվել է Ադրբեջանի կողմից և Հայաստանին է ներկայացվել մեկուկես տարի առաջ։ Այդ տեքստի վրա կարևոր աշխատանքը արդեն կատարվել է, բայց մեզ մոտ դեռ մնացել են որոշ հարցեր, որոնք անհրաժեշտ է լուծել։ Մենք հավատում ենք, որ առաջիկա ամիսներին կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ավարտել այս աշխատանքը, քանի որ համարում ենք, որ այս պայմանագիրը կարևոր ենթատեքստ կստեղծի՝ առաջիկա տարիներին և տասնամյակներում երկու երկրների խաղաղ գոյակցության համար։ Այդ թշնամությանը մեկընդմիշտ վերջ տալու հիանալի հնարավորություն կա»,- ընդգծել է նա։

• Эльчин Амирбеков: Проведение COP29 это огромная ответственность
Проведение столь престижного мероприятия как COP29 это огромная ответственность, которая в то же время помогает повысить уровень внутренней осведомленности в вопросах климата.
Об этом заявил представитель президента Азербайджанской Республики по особым поручениям Эльчин Амирбеков в интервью бразильской газете Correio Braziliense.
«COP29 является важнейшим событием, когда речь идет об одной из величайших проблем, стоящих перед всем миром: изменении климата и всех этих последствиях, с которыми сталкиваются все страны. Поскольку наша страна известна как углеводородная страна с экономикой, основанной на разведке природного газа и нефти, мы в течение нескольких лет осознавали, что должны обеспечить переход к зеленой и возобновляемой энергетике, что является одной из стратегических целей нашего правительства», - сказал он.
Э.Амирбеков также отметил, что Азербайджан стремится укрепить торговые связи с Бразилией.
«Бразилия могла бы, например, увеличить импорт из Азербайджана в области удобрений, что очень важно для нашей экономики. У нас также очень хорошие контакты в авиационной отрасли, потому что покупаем много самолетов. Мы также хотим, чтобы количество туристов увеличивалось, потому что лучший способ представить свою страну - это прямой рейс, и это именно то, над чем нам нужно было работать, чтобы сделать остановки в пути как можно короче», - отметил представитель президента.
Э.Амирбеков коснулся вопроса дальнейших шагов в отношениях между Азербайджаном и Арменией.
«Думаю, дальнейшие шаги ясны, поскольку сейчас мы находимся в процессе переговоров по тексту мирного соглашения, которое было разработано Азербайджаном и представлено Армении полтора года назад. Над этим текстом уже проделана важная работа, но у нас еще остались некоторые вопросы, которые необходимо решить. Верим, что в ближайшие месяцы мы сделаем все возможное, чтобы завершить эту работу, поскольку считаем, что это соглашение создаст важный контекст для мирного сосуществования двух стран в предстоящие годы и десятилетия. Существует прекрасная возможность положить конец этой враждебности раз и навсегда», - подчеркнул он.