• ԱՄՆ դեսպան. Մենք համերաշխ ենք Ադրբեջանի հետ՝ տարածքների ամբողջական ականազերծման նպատակին հասնելու համար
19 Ապրիլի 2024 - 09:04
ԱՄՆ-ն անհամբեր սպասում է այն օրվան, երբ Ադրբեջանի տարածքներն ամբողջությամբ կմաքրվեն ականներից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Աղդամում հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մարկ Լիբին՝ սակրավորներին վկայականների հանձնման արարողությանը։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ը համերաշխ է Ադրբեջանի հետ՝ տարածքների ամբողջական ականազերծման նպատակին հասնելու հարցում։
«Բոլորը գիտեն, որ այստեղ [Ղարաբաղում] տեղադրված ականները վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի կյանքի և բարգավաճման համար։ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է ամբողջ աշխարհում այդ սպառնալիքների նվազեցմանը: 1993 թվականից ի վեր Միացյալ Նահանգները 4,7 միլիարդ դոլարի ներդրում են կատարել ավելի քան 100 երկրներում: Այս ջանքերի շրջանակում Միացյալ Նահանգները մոտավորապես 38 միլիոն դոլար են հատկացրել Ադրբեջանին՝ ականազերծման գործողությունների համար»,- ասել է Լիբին։
Դեսպանն իր հարգանքն է հայտնել ադրբեջանցի սակրավորներին, ովքեր ավարտել են վերապատրաստումը և շուտով կսկսեն ականազերծման աշխատանքները. «Հատկապես ուրախ եմ նոր սակրավորների թվում կանանց տեսնելու համար: Կանանց իրավունքների ու հնարավորությունների ընդլայնումը նշանակում է՝ երկրի ողջ աշխատուժի աշխատանքի տեղավորում և նրանց տաղանդի օգտագործումը՝ ցանկացած մարտահրավերի դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է: Ձեր աշխատանքը կնպաստի՝ վերաբնակների ավելի արագ և անվտանգ վերադարձին իրենց տներ»:

• Посол США: Солидарны с Азербайджаном в достижении цели по полному разминированию территорий
Как сообщает Armenia.Az, об этом посол США в Азербайджане Марк Либби заявил в Агдаме на церемонии вручения сертификатов саперам.
По его словам, Соединенные Штаты солидарны с Азербайджаном в достижении цели по полному разминированию территорий.
«Всем известно, что заложенные здесь [в Карабахе] наземные мины представляют угрозу для жизни и процветания региона. США привержены сокращению этих угроз во всем мире. С 1993 года США инвестировали 4,7 млрд долларов в более чем 100 стран. В рамках этих усилий США выделили Азербайджану около 38 млн долларов на операции по разминированию», – сказал Либби.
Посол выразил свое уважение азербайджанским саперам, которые завершили обучение и вскоре приступят к работам по разминированию: «Особенно рад видеть женщин среди новых саперов. Расширение прав и возможностей женщин означает трудоустройство всей рабочей силы страны, и использование их талантов - лучший способ справиться с любой задачей. Ваша работа будет способствовать более быстрому и безопасному возвращению перемещенных лиц в свои дома».
Марк Либби также выразил соболезнования близким жертв подрыва мин в Азербайджане.
По словам дипломата, Штаты привержены поддержке гуманитарной деятельности по разминированию, направленной на укрепление технического потенциала организаций, занимающихся разминированием, и обезвреживание смертоносных наземных мин и неразорвавшихся боеприпасов.