18 Ապրիլի 2024 - 11:52
«Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցառումների խորհրդատվական խորհուրդը, որի 32-ամյակը մենք նշում ենք այս տարի, հասել է իր նպատակին»:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցառումների խորհրդի գլխավոր քարտուղար Կայրաթ Սարըբայը։
Նա ասել է, որ կազմակերպությունում Ադրբեջանի նախագահությունը շատ կարևոր իրադարձություն է.
«Ադրբեջանը մեծ ավանդ է ներդնում Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցառումների խորհրդի գործունեության մեջ, որի անդամ են ասիական երկրների մեծ մասը։ Մենք հավատում ենք, որ այս ներդրումը կշարունակվի կազմակերպությունում ձեր երկրի նախագահության ընթացքում: Որովհետև Ադրբեջանը շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում բոլոր միջազգային կազմակերպություններում, որոնց անդամ է։ Նրա նախագահության ընթացքում Ադրբեջանի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը կլինի՝ միջազգային կարևորության հարցերում Ասիայի դերի հետագա բարձրացման գործում կարևոր ներդրում ունենալը: Այսօր Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցառումների խորհուրդը նաև միջազգային մակարդակով զբաղվում է միջնորդական գործունեությամբ։ Հուսով ենք, որ առաջիկա ժամանակահատվածում աշխատանքներ կիրականացվեն կազմակերպության ինստիտուցիոնալ զարգացման ուղղությամբ։ Դրանցից մեկը կապված է՝ նոր կանոնադրության ընդունման անհրաժեշտության հետ։ Այս անհրաժեշտությունն առաջացել է աշխարհում տեղի ունեցած աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների արդյունքում»։

18 Апреля 2024 - 10:09
«Консультативный Совет по взаимодействию и мерам доверия в Азии, 32-ю годовщину которого мы отмечаем в этом году, достиг своей цели».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил на пресс-конференции генеральный секретарь Совета по взаимодействию и мерам доверия в Азии Кайрат Сарыбай.
Он сказал, что председательство Азербайджана в организации является очень важным событием:
«Азербайджан вносит большой вклад в деятельность СВМДА, членом которой является большинство стран Азии. Мы считаем, что этот вклад будет продолжен во время председательства вашей страны в организации. Потому что Азербайджан занимает очень важное место во всех международных организациях, членами которых он является. Одним из главных приоритетов Азербайджана в период его председательства будет внесение важного вклада в дальнейшее повышение роли Азии в вопросах международного значения. Сегодня СВМДА также занимается посреднической деятельностью на глобальном уровне. Надеемся, в предстоящий период будет проведена работа и по институциональному развитию организации. Одна из них связана с необходимостью принятия нового устава. Эта необходимость возникла в результате геополитических изменений в мире».