17 Ապրիլի 2024 - 12:48
Ապրիլի 17-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցառումների խորհրդակցության գլխավոր քարտուղար Կայրաթ Սարըբային։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին տեղեկությունը տեղադրված է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
Հանդիպմանը Կայրաթ Սարըբայը շնորհավորել է Ադրբեջանին՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների խորհրդակցության նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ բազմակողմ դիվանագիտության մեջ ակտիվ դերակատարող մեր երկիրը հարուստ փորձ ունի այս ոլորտում։ Որպես օրինակ, նա նշել է Ադրբեջանի՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ ընտրվելը, Չմիավորման շարժման հաջող նախագահությունը, ինչպես նաև մեր երկրի ակտիվ դերը միջազգային այլ կազմակերպությունների շրջանակներում։
Կայրաթ Սարըբայը նաև շնորհավորել է Ադրբեջանին՝ COP29 համաժողովն այստեղ անցկացնելու կապակցությամբ և դա գնահատել է, որպես միջազգային հանրության կողմից բազմակողմ դիվանագիտության մեջ մեր երկրի դերի ճանաչում։ Նա հատկապես ընդգծել է Ադրբեջանի կարևոր դերը՝ տարածաշրջանում հաղորդակցության լայնածավալ նախագծերի իրականացման գործում։

17 Апреля 2024 - 12:26
17 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял генерального секретаря Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Кайрата Сарыбая.
На встрече Кайрат Сарыбай поздравил с переходом к Азербайджану председательства в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии, подчеркнул, что наша страна, играющая активную роль в многосторонней дипломатии, имеет богатый опыт в этой области. В качестве примера он отметил избрание Азербайджана непостоянным членом Совета безопасности ООН, успешное председательство в Движении неприсоединения, а также активную роль нашей страны в рамках других международных организаций.
Кайрат Сарыбай также поздравил Азербайджан с тем, что здесь будет проведена конференция COP29, расценил это как признание международным сообществом роли нашей страны в многосторонней дипломатии. Он особо подчеркнул важную роль Азербайджана в реализации в регионе крупномасштабных коммуникационных проектов.