• ԱԳՆ. Ադրբեջանի քայլերը՝ բացառապես ի պատասխան Ֆրանսիայի գործունեության էին
Ապրիլի 16-ին Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ Ադրբեջանում այդ երկրի դեսպան Անն Բոյոնը հետ է կանչվել Փարիզ՝ խորհրդակցությունների համար և մեղադրել է Ադրբեջանին՝ Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները վնասող միակողմանի քայլերի մեջ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, մեկնաբանելով այս մասին՝ ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն ընդգծել է, որ հակաադրբեջանական քայլերը, որոնք Ֆրանսիան ձեռնարկում է 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո, չնայած նրան, որ շուրջ 25 տարի եղել է միջնորդ, ակնհայտ և հայտնի են բոլորին։
«Չնայած ֆրանսիական կողմը մեղադրել է Ադրբեջանին միակողմանի գործողությունների մեջ, սակայն մեր երկրի քայլերը և մեր կողմից արված պաշտոնական հայտարարությունները բացառապես ի պատասխան են Ֆրանսիայի ապակառուցողական գործունեության։ Չնայած Ադրբեջանի դեմ զրպարտչական արշավին՝ մենք միշտ բաց ենք եղել երկխոսության համար։ Ֆրանսիան իր գործողություններով վերջին երեքուկես տարիների ընթացքում լրջորեն կասկածի տակ է դրել՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հիման վրա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը և հրահրել իրավիճակի սրումը»,- ասել է Այխան Հաջիզադեն։

17 Апреля 2024 - 10:57
Министерство Европы и иностранных дел Франции 16 апреля распространило заявление о том, что посол этой страны в Азербайджане Энн Буайон отозвана в Париж для консультаций и обвинило Азербайджан в односторонних шагах, наносящих ущерб отношениям с Францией.
Как сообщает Armenia.Az, комментируя это глава пресс-службы МИД Айхан Гаджизаде подчеркнул, что антиазербайджанские шаги Франции, которые она предпринимает после Отечественной войны 2020 года, несмотря на то, что была посредником в течение почти 25 лет, очевидны и известны всем.
«Хотя французская сторона обвинила Азербайджан в односторонних действиях, шаги нашей страны и сделанные нами официальные заявления носили исключительно ответный характер на деструктивную деятельность Франции. Несмотря на клеветническую кампанию против Азербайджана, мы всегда были открыты для диалога. Своими действиями за последние три с половиной года Франция серьезно поставила под вопрос усилия по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе суверенитета и территориальной целостности и спровоцировала обострение ситуации», - отметил Айхан Гаджизаде.