• Մուխթար Բաբաև. COP29-ը կարևոր մարտահրավերներ է դնում մեր առջև
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին COP29-ի առաջին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևը։
«Մենք կարևոր խնդիր ունենք մեր առջև՝ պատրաստվելով COP29-ին։ Ադրբեջանն իր առջև մեծ խնդիրներ է դնում՝ էկոլոգիայի, շրջակա միջավայրի պահպանության, և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործում։
Միջոցառմանը նախապատրաստվելու առումով մենք խորհրդատվություններ և քննարկումներ ենք անցկացնում տարբեր պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ, կիրականացվեն տարբեր նախագծեր»,- ընդգծել է Մ.Բաբաևը։
Մուխթար Բաբաևը նշել է նաև, որ COP29-ի ղեկավարության կազմում, բացի իրենից (նախագահի պաշտոնով), ընդգրկված են Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Նիգար Արփադարային (կլիմայի փոփոխության բարձր մակարդակի չեմպիոն), գործադիր տնօրեն Էլնուր Սոլթանովը, օպերացիոն ընկերության խորհրդի ղեկավար և գլխավոր օպերացիոն տնօրեն Նարմին Ջարչալովան և կլիմայի երիտասարդական չեմպիոն Լեյլա Հասանովան:

15 Апреля 2024 - 12:04
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев на первой пресс-конференции COP29.
«Перед нами стоит важная задача по подготовке к СОР29. Азербайджан ставит перед собой большие задачи в деле защиты экологии, сохранении окружающей среды, борьбы с изменением климата.
Мы проводим консультации и дискуссии с различными государствами и международными организациями в плане подготовки к мероприятию, будут реализованы различные проекты», подчеркнул М. Бабаев.
Мухтар Бабаев также отметил, что в руководство СОР29, помимо него (с должностью президент) вошли депутат Милли Меджлиса Нигяр Арпадараи (чемпион высокого уровня по изменению климата), исполнительный директор Эльнур Солтанов, глава правления операционной компании и главный операционный исполнитель Нармин Джарчалова и молодежный чемпион по климату Лейла Гасанова.