• Խոջավենդի գործողության ժամանակ զոհվածների ընտանիքների անդամներն այցելել են Շուշա
1997 թվականին Խոջավենդի գործողության ժամանակ զոհված հետախույզների ընտանիքների անդամներն այցելել են Շուշա քաղաք։
Այս մասին հայտնում է Report-ը։
Նահատակների հարազատներն այցելել են «Իսա Բուլաղը» աղբյուր և քաղաքի այլ տեսարժան վայրեր։
Այնուհետև նախատեսվում է այցելություն Խանքենդի քաղաք։
1997 թվականի ապրիլին ադրբեջանական բանակի երկու հետախուզական խմբերը պատվով կատարեցին մարտական առաջադրանքը, ներթափանցելով՝ այն ժամանակ օկուպացված Խոջավենդի ուղղությամբ թշնամու թիկունք։ Խմբերից առաջինը վերադարձավ առանց կորուստների։
Երկրորդ խումբը՝ 8 հոգուց բաղկացած, շրջափակման մեջ է ընկել հետդարձի ճանապարհին։ Ադրբեջանցի հետախույզները կտրականապես մերժել են հակառակորդի՝ հանձնվելու պահանջը և մարտի մեջ մտնել։ Փոքրաթիվ խումբը իսկական հերոսություն է ցուցաբերել և ուժեղ դիմադրություն ցույց տվել:
Ծանր վիրավորվել է սերժանտ Ագիլ Ահմեդովը, և մնացած յոթ հետախույզները կարծել են, որ նա զոհվել է։ Այն բանից հետո, երբ խմբի զինամթերքը սպառվել է, նրանք հավաքվել են միասին և նռնակներով պայթեցրել իրենց՝ թշնամու ձեռքը չընկնելու համար։
Դրանք են՝ խմբի հրամանատար, լեյտենանտ Էլխան Աղաևը, խմբի անդամներ լեյտենանտ Վուգար Յարահմեդովը, սերժանտներ Անար Ռզաևը, Դինար Մուստաֆաևը, Ագշին Հասանովը, Նիզամի Ալեքբերովը, Ֆարիզ Ջավադովը։

13 Апреля 2024 - 09:13
В апреле 1997 года две разведгруппы азербайджанской армии с честью выполнили боевое задание, проникнув в тыл врага в направлении оккупированного в то время Ходжавенда. Первая из групп вернулась без потерь.
Вторая группа из 8 человек на обратном пути попала в окружение. Азербайджанские разведчики категорически отвергли требования врага сдаться и вступили в бой. Малочисленная группа проявила настоящий героизм и оказала сильное сопротивление.
Сержант Агиль Ахмедов получил тяжелое ранение, и оставшиеся семь разведчиков посчитали, что он погиб. После того, как у группы закончились боеприпасы, они собрались вместе и подорвали себя гранатами, чтобы не попасть в руки врага.
Это командир группы лейтенант Эльхан Агаев, члены группы лейтенант Вугар Ярахмедов, сержанты Анар Рзаев, Динар Мустафаев, Агшин Гасанов, Низами Алекперов, Фариз Джавадов.
Их останки были обнаружены спустя 6 месяцев в результате усилий великого лидера Гейдара Алиева. Герои были похоронены на II Аллее почетного захоронения в Баку, и каждый был посмертно награжден орденом «Азербайджанское знамя».
Агиль Ахмедов попал в армянский плен, власти Армении вынесли ему смертный приговор. Сержант был освобожден также благодаря усилиям Гейдара Алиева спустя два года.