• Ուղղաթիռները երկնքում. ադրբեջանցի օդաչուները կատարելագործում են հմտությունները
Պաշտպանության նախարարի կողմից հաստատված 2024 թվականի մարտական պատրաստության պլանի համաձայն՝ Ռազմաօդային ուժերի ուղղաթիռային ստորաբաժանումներն իրականացրել են ուսումնավարժական թռիչքներ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, թռիչքների նախօրեին ստուգվել են անձնակազմի տեսական գիտելիքները, ռազմական օդաչուների ուշադրությանն են ներկայացվել անվտանգության կանոնները։
Ուղղաթիռները թռիչքներ են իրականացրել սահմանված երթուղիներով՝ օդ բարձրանալով բազավորման օդանավակայաններից։ Կատարվել են՝ ցերեկային և գիշերային ժամերին թռիչքի և վայրէջքի, օդային հետախուզության, ինչպես նաև այլ տեսակի գործողությունների առաջադրանքները։
Թռիչքային անձնակազմի մարտական պատրաստության և գործնական հմտությունների կատարելագործման նպատակով անցկացված զորավարժությունների ընթացքում առաջադրված խնդիրները հաջողությամբ կատարվել են։

• Вертолеты в небе: азербайджанские летчики оттачивают навыки
В соответствии с планом боевой подготовки на 2024 год, утвержденным министром обороны, вертолетные подразделения Военно-воздушных сил выполнили учебно-тренировочные полеты.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, накануне полетов были проверены теоретические знания личного состава, до сведения военных летчиков были доведены правила безопасности.
Вертолеты выполнили полеты по установленным маршрутам, совершив вылеты с аэродромов базирования. Были выполнены задачи по взлету и посадке в дневное и ночное время, ведению воздушной разведки, а также по другим видам деятельности.
Задачи, поставленные в ходе учений, проводимых в целях повышения боевой подготовки и практических навыков лётных экипажей, были успешно выполнены.