09 Ապրիլի 2024 - 11:14
«Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ցանկացած հնարավոր դեր խաղալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը հեշտացնելու գործում»։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում ասել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Նա հայտարարել է, որ այս հարցի լուծման ճանապարհը, ի վերջո, գտնվում է բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Չեմ ուզում խոսել առաջիկա հանդիպումների մասին, բայց մենք միշտ հստակ ասել ենք, որ ողջունում ենք երկխոսությունը։ Երբ պետքարտուղարը շփվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, նա հասկացնել տվեց, որ պետք է երկխոսություն լինի նրանց միջև։ Մենք ուրախ ենք ցանկացած դեր խաղալ այս երկխոսության դյուրացման գործում և կշարունակենք դա անել», – հավելել է Միլլերը:

• Госдеп: США готовы сыграть любую роль в содействии диалогу между Баку и Ереваном
Как сообщает Armenia.Az, об этом сегодня на брифинге сказал пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Он сказал, что США очень ясно дали понять, что путь решения этого вопроса в конечном итоге лежит за столом переговоров.
«Я не хочу говорить ни о каких предстоящих встречах, но мы всегда ясно давали понять, что приветствуем диалог. Когда госсекретарь общался с лидерами Армении и Азербайджана, он ясно дал понять, что между ними должен быть диалог. Мы рады сыграть любую возможную роль в содействии этому диалогу и будем продолжать это делать. Но я не хочу анонсировать какие-либо конкретные предстоящие встречи», - добавил Миллер.