• Էսկալացիան տան շեմին. Հայաստանը հրահրում է Ադրբեջանին
Մարտի 31-ին ՊՆ-ն պաշտոնական տեղեկատվություն է տարածել՝ վերջին ժամանակներում հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանի տարբեր ուղղություններում Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների և զինտեխնիկայի կենտրոնացման մասին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, տեխնիկական միջոցների և տեսողական դիտարկման միջոցով արձանագրվել է՝ հայկական զորքերի կենտրոնացումը պայմանական սահմանի երկայնքով և հարձակողական հենակետերի ստեղծումը, տարբեր ուղղություններով երկարաժամկետ կրակակետերի ստեղծումը և ամրությունների կառուցումը:
«Նորակառույց երկաթբետոնե ամրություններում տեղակայվում են Հայաստանի զինված ուժերի հրետանային համակարգերը, գրոհային այլ զինատեսակներ և ծանր հրանետներ։ Եվս մեկ անգամ հայտարարում ենք, որ Հայաստանի կողմից ցանկացած հնարավոր սադրանք վճռականորեն կկանխվի ադրբեջանական բանակի կողմից, և իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և նրա հովանավորների վրա»,- հայտարարել են Պաշտպանության նախարարությունում։

• Эскалация на пороге: Армения провоцирует Азербайджан
31 марта Министерством обороны была распространена официальная информация о сосредоточении в последнее время подразделений и боевой техники Вооруженных сил Армении в различных направлениях условной армяно-азербайджанской границы.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, посредством технических средств и визуального наблюдения зафиксировано сосредоточение армянских войск вдоль условной границы и создание опорных пунктов наступательного характера, создание долговременных огневых точек на различных направлениях, строительство фортификационных сооружений.
«В недавно построенных железобетонных фортификационных сооружениях размещаются артиллерийские системы Вооруженных сил Армении, другое штурмовое оружие и тяжелые огнеметные средства. Еще раз заявляем, что любая возможная провокация Армении будет решительно пресечена азербайджанской армией, вся ответственность за обострение ситуации ляжет на военно-политическое руководство Армении и его покровителей», - заявили в Минобороны.