• Նախարար. Ադրբեջանի և Ռումինիայի միջև համագործակցության ընդլայնման համար որևէ խոչընդոտ չկա
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ Բաքվում անցկացված.Ադրբեջանի և Ռումինիայի կառավարությունների միջև առևտրատնտեսական կապերի և գիտատեխնիկական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի 8-րդ նիստում ասել է՝ հանձնաժողովի համանախագահ, բնակչության աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարար Սահիլ Բաբաևը։
Նա նշել է, որ որպես երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի զարգացման դինամիկայի շարունակություն՝ աճում է ապրանքաշրջանառությունը, իսկ անցյալ տարի արձանագրվել է դրական միտում՝ 29,3 տոկոս։
«Համատեղ հանձնաժողովի այս և դրան հաջորդած նիստերը կամրապնդեն համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Քննարկվելու են՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, ներդրումների, գյուղատնտեսության, սոցիալական, կրթական, հումանիտար, շինարարության և այլ ոլորտներում հետագա համագործակցության ուղղությունները։ Ստորագրված Ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիրը, 2011 թվականին ստորագրված ռազմավարական գործընկերության իրականացման համատեղ գործողությունների պլանը, ինչպես նաև անցյալ ժամանակաշրջանում ստորագրված համագործակցության վերաբերյալ ավելի քան 60 փաստաթղթեր, նպաստել են մեր երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը։ Մեր կապերը հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի»,- ասել է Բաբաևը։

• Министр: Для расширения сотрудничества между Азербайджаном и Румынией нет препятствий
Как сообщает Armenia.Az, об этом сопредседатель комиссии, министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев сказал на состоявшемся в Баку 8-м заседании совместной комиссии по торгово-экономическим связям и научно-техническому сотрудничеству между правительствами Азербайджана и Румынии.
Он отметил, что как продолжение динамики развития экономических связей двух стран, торговый оборот увеличивается, и в прошлом году была зафиксирована положительная динамика в 29,3%.
«Это и последующие заседания совместной комиссии позволят укрепить сотрудничество в различных сферах. Будут обсуждены направления дальнейшего сотрудничества в энергетической, транспортной, инвестиционной, сельскохозяйственной, социальной, образовательной, гуманитарной, строительной и других сферах. Совместная декларация о стратегическом партнерстве, подписанная в 2009 году, план совместных действий по реализации стратегического партнерства, подписанный в 2011 году, а также более 60 документов о сотрудничестве, подписанных за прошедший период, способствовали развитию отношений между нашими странами, наши связи достигли уровня стратегического партнерства», — сказал Бабаев.