18 Մարտի 2024 - 10:12
Արտգործնախարարների վերջին հանդիպումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների հանդիպումը սահմանների սահմանազատման հարցի շուրջ, ցույց է տալիս, որ կարգավորման լավ հնարավորություններ կան։ Ինչպես արդեն ասել եմ, այժմ մենք ավելի մոտ ենք խաղաղությանը, քան երբևէ:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար համատեղ հայտարարության ժամանակ:
«Այժմ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման արդյունքում, կարծում եմ և հուսով եմ, որ մենք շատ մոտ ենք բեկմանը։ Սա շատ լուրջ աշխարհաքաղաքական փոփոխություն կլինի Կովկասում։ Դա կնշանակի, որ խաղաղությունը, երկար սպասված խաղաղությունը կգա Կովկաս»,- նշել է նախագահը։

• Ильхам Алиев о шансах на урегулирование отношений между Азербайджаном и Арменией
Недавняя встреча министров иностранных дел, а также встреча заместителей премьер-министров Азербайджана и Армении по вопросу делимитации границ показывают, что есть хорошие шансы на урегулирование. Как я уже говорил относительно недавно, сейчас мы ближе к миру, чем когда-либо раньше.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал президент Ильхам Алиев в заявлении для прессы после встречи с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
«Сейчас, в результате восстановления территориальной целостности Азербайджана, я думаю и надеюсь, что мы очень близки к прорыву. Это станет очень серьезным геополитическим изменением на Кавказе. Это будет означать, что на Кавказе наступит мир, долгожданный мир», - отметил президент.