11 Մարտի 2024 - 19:44
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է տրանսպորտի և թվային զարգացման փոխնախարար Ռահման Հումմաթովը։
Նա ընդգծել է, որ նախորդ տարվանից հնարավոր է եղել մայրաքաղաքում տաքսիների թիվը 67 հազարից կրճատել 60 հազարի։
«Բայց տաքսիների թվի 40 հազարով նվազումը չի նշանակում նոր գործազուրկների ի հայտ գալը: Այդ վարորդները կանցնեն աշխատանքի մարդատար ավտոբուսներում կամ կզբաղվեն բեռնափոխադրումներով, որտեղ վարորդների կարիք կա։ Ուստի մենք մտադիր ենք անմիջապես սկսել աշխատանքը Բաքվում տաքսիների թիվը կրճատելու ուղղությամբ»,- ընդգծել է Հումմաթովը:
Հիշեցնենք, որ պաշտոնական տվյալներով Բաքվում մոտ 60 հազար տաքսի կա, մինչդեռ Փարիզում՝ 20 հազար, իսկ 15,9 միլիոնանոց Ստամբուլում՝ կա 28 հազար տաքսի։

• Число такси в Баку сократится в разы
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра транспорта и цифрового развития Рахман Хумматов.
Он подчеркнул, что с прошлого года удалось снизить число столичных такси с 67 тысяч до 60 тысяч.
«Но уменьшение числа такси на 40 тысяч не означает появления новых безработных – эти водители перейдут на работу на пассажирские автобусы и грузоперевозки, где есть необходимость в водителях. Поэтому мы намерены безотлагательно начать работу по сокращению числа такси в Баку», - подчеркнул Р. Хумматов.
Напомним, что, по официальным данным, в Баку действует около 60 тысяч такси, в то время как в Париже - 20 тысяч, а в Стамбуле, с его населением в 15,9 миллиона человек - 28 тысяч такси.