• Քաղաքագետ Առաքելյան. Ադրբեջանը ցանկացած դեպքում կստանա Զանգեզուրի միջանցքը
«Սկսած 2021թ․ Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում կա մեկ հարց՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի կատարումը։ Մնացած բոլոր հարցերը, այս երկու տարում տեղի ունեցածը, առաջիկայում տեղի ունենալիք իրադարձությունները դրա ածանցյալն են»։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը պարտավորվել է հետևյալը՝ «Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում են Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները»։
Հիմա Հայաստանի գլխին կախված է Սյունիքի ճանապարհի (Զանգեզուրի միջանցքի-Խմբ.) հարցը, որի շուրջ թեև չկա միջազգային կոնսենսուս, բայց Ռուսաստանի և Արևմուտքի մոտ կա իրարից առանձին այդ հարցը լուծելու որոշում և գործընթաց։ Ընդ որում, այդ գործընթացի մեջ մեծ մասնաբաժին ունի մյուս կողմին այդ գործընթացից հանելու կարևորությունը։
Արդյունքում, Ադրբեջանը գտնվում է շահեկան դիրքում՝ կամ Ռուսաստանի կամ Արևմուտքի՝ արդեն ի դեմս Թուրքիայի, միջոցով կստանա ճանապարհ դեպի Նախչըվան։ Սրան զուգահեռ շարունակում է Հայաստանի նկատմամբ այլ ճնշումներ գործադրել՝ հակամարտությունը տաք պահելու նպատակով։ Ի վերջո, հնարավոր է, որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի կոնֆլիկտի պատճառով ճանապարհի հարցը որոշ ժամանակ դեռ չլուծվի, որը մի օր Ադրբեջանի մոտ կձևավորի «լեգիտիմ իրավունք» ինքնուրույն լուծելու այդ հարցը, ինչպես եղավ հինգ շրջանների դեպքում», - գրում է Մեսրոպ Առաքելյանը։

05 Марта 2024 - 09:32
«С 2021 года во внешнеполитической повестке дня Армении есть один вопрос: реализация пункта 9 заявления от 9 ноября. Все остальные вопросы, произошедшие за эти два года, и события, которые произойдут в ближайшем будущем, являются ее производными».
Как передает Armenia.Az, об этом соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян заявил в интервью армянским СМИ.
«Никол Пашинян обязался следующее: «Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными регионами Азербайджана и Нахчываном в целях организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы пограничной службы ФСБ России.
Теперь вопрос Сюникской дороги (Зангезурского коридора – ред.) навис над Арменией, и, хотя международного консенсуса нет, у России и Запада есть отдельное решение и процесс решения этого вопроса. Более того, важную роль в этом процессе играет важность исключения другой стороны из процесса.
В результате Азербайджан, оказывается, в выигрышном положении: он получит путь в Нахчыван либо через Россию, либо через Запад, уже в лице Турции. В то же время он продолжает оказывать иное давление на Армению, чтобы сохранить конфликт в напряжении. Наконец, возможно, что из-за конфликта между Россией и Западом вопрос дороги не будет решен в течение некоторого времени, что в один прекрасный день сформирует «законное право» Азербайджана решить этот вопрос самостоятельно.
Последней попыткой Армении предложить иное решение проблемы является «Перекресток мира», который, однако, не получил международного консенсуса. В результате Армения вынуждена разговаривать со всеми, чтобы сформировать вокруг Армении новый, проармянский консенсус», — заявил Месроп Аракелян.