01 Մարտի 2024 - 16:13
Ադրբեջանը Եվրամիության փորձված գործընկերն է էներգետիկ ոլորտում, և այս ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ ներուժ կա։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնը՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 10-րդ նախարարական հանդիպմանը և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի 2-րդ նախարարների հանդիպմանը:
Սիմսոնի խոսքով, գնալով ավելի պարզ է դառնում, որ Եվրոպան չի վերադառնա Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում սովորական կարգով: «Այժմ այս տարածքը լցված է հավատարիմ գործընկերներով, և մենք հենց այդպիսիներին ենք գտել»,- նշել է նա՝ խոսելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մասին։
«Ես եկել եմ իմ առաջին հանդիպմանն այստեղ 2022 թվականին, հետո մենք քննարկել ենք, թե ինչպես լավագույնս իրացնել մեր հարաբերությունների ներուժը: Հարավային գազային միջանցքով Եվրոպա գազի մատակարարումները ներկայումս 46%-ով բարձր են, քան 2021թ. Ինչպես ասացի անցյալ տարի, դուք [Ադրբեջան իսկապես դառնում եք եվրոպական խաղացող, ուստի մենք աշխատում ենք ընդլայնելու այս համատեղ մատակարարման համակարգը», - ասել է նա:

• Кадри Симсон: Азербайджан является проверенным партнером ЕС в сфере энергетики
Азербайджан является проверенным партнером Европейского Союза в энергетической сфере, кроме того, имеется большой потенциал для расширения сотрудничества в этой области.
Как передает Armenia.Az, об этом заявила еврокомиссар по вопросам энергетики Кадри Симсон на 10-м министерском заседании в рамках Консультативного совета Южного газового коридора и 2-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
По словам Симсон, становится все более очевидным, что Европа не вернется к привычному порядку вещей в отношениях с Россией. «Теперь это пространство заполнено верными партнерами, и мы нашли именно таких», - отметила она, говоря об отношениях с Азербайджаном.
«Я приехала на свою первую встречу сюда в 2022 году, тогда мы обсудили, как лучше реализовать потенциал наших отношений. Поставки газа в настоящее время в Европу по Южному газовому коридору на 46% выше, чем в 2021 году. Как я уже говорила в прошлом году, вы [Азербайджан] действительно становитесь европейским игроком, поэтому мы работаем над расширением этой совместной системы поставок», - сказала она.