29 Փետրվարի 2024 - 12:37
ՊՆ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության համագործակցության 2024 ծրագրի շրջանակներում՝ ՆԱՏՕ-ի միացյալ ուժերի հրամանատարության շարժական ուսումնական խումբը, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Բրունսումում, անցկացնում է «Ռազմական բժշկության դասընթաց»՝ ռազմական բժիշկների մասնակցությամբ:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, Պաշտպանության ազգային համալսարանում անցկացված դասընթացի մասնակիցներին ներկայացվել են Շարժական ուսումնական խմբի զեկույցները՝ «ՆԱՏՕ-ի բժշկական աջակցություն», «Ռազմաբժշկական պլանավորում» և «Բժշկական տարհանման պլանավորում» թեմաներով:
Դասընթացի հիմնական նպատակը, որը կշարունակվի մինչև սույն թվականի մարտի 1-ը, հանդիսանում է՝ ժամանակի պահանջներին համապատասխան բժշկական մասնագիտացման զինվորական անձնակազմին տրվող բժշկական աջակցության առաջադրանքների սահմանումը և ռազմաբժշկական ոլորտ նորամուծությունների ներդրումն արագացնելը:

29 Февраля 2024 - 10:19
В рамках Программы сотрудничества по индивидуальному партнерству между Министерством обороны и НАТО на 2024 год, Мобильной тренинговой группой Командования объединенных сил НАТО со штаб-квартирой в Брунсуме проводится «Курс по военной медицине» с участием военных врачей.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, слушателям курса, проводимого в Национальном университете обороны, Мобильной тренинговой группой были представлены доклады по таким темам, как «Медицинское содействие НАТО», «Военно-медицинское планирование» и «Планирование медицинской эвакуации».
Основной целью проведения курса, который продлится до 1 марта нынешнего года, является определение задач медицинского обеспечения, возлагаемых на военнослужащих медицинской специализации в соответствии с требованиями времени, и ускорение внедрения новшеств в военно-медицинскую область.