• Ադրբեջանն ակնկալում է ՌԴ-ի հետ ապրանքաշրջանառությունը նոր մակարդակի հասցնել
Ադրբեջանն ակնկալում է, որ 2024 թվականի արդյունքներով, Ռուսաստանի հետ հանրապետության առևտրաշրջանառությունը կգերազանցի անցյալ տարվա ռեկորդային ցուցանիշը՝ 4,4 մլրդ դոլար: Այս մասին ռուս-ադրբեջանական միջտարածաշրջանային XII ֆորումում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«2023 թվականին մեր ապրանքաշրջանառությունն աճել է 17,5 տոկոսով՝ հասնելով շուրջ 4,4 միլիարդ դոլարի ռեկորդային առավելագույնին: Այս տարվա վերջում մենք հույս ունենք հասնել նոր, ավելի բարձր ցուցանիշների», - ասել է Մուստաֆաևը:
Փոխվարչապետը հատկապես նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ավելի քան 8,7 մլրդ դոլար է ներդրել Ադրբեջանի տնտեսության մեջ, իսկ ադրբեջանցի ձեռնարկատերերն իրենց հերթին ներդրումների տեսքով ավելի քան 1 մլրդ դոլար են ներդրել։ «Ներկայումս Ադրբեջանում Ռուսաստանի մասնակցությամբ ներդրումային նախագծերի մեծ փաթեթ է իրականացվում։ Անցյալ տարվա հունիսին Ջաբրայիլի շրջանում բացվել է բեռնատարների և գյուղտեխնիկայի սպասարկման կենտրոն, որը ստեղծվել է «Կամազ» ԲԲԸ-ի մասնակցությամբ։ Հատկանշական նախագծերից կարելի է նշել նաև «Կամազ» և «Ուրալ» բեռնատարների արտադրության և հավաքման նախագծերը, շահագործման է հանձնվել «Գազել» մեքենաների հավաքման գործարանը»,- նշել է Մուստաֆաևը։

29 Февраля 2024 - 10:18
Азербайджан рассчитывает, что по итогам 2024 года товарооборот республики с Россией превысит прошлогодний рекордный показатель в $4,4 млрд. Об этом заявил вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев на XII российско-азербайджанском межрегиональном форуме, передает ТАСС.
«В 2023 году наш товарооборот увеличился на 17,5%, достигнув рекордной отметки почти в $4,4 млрд. По итогам текущего года надеемся выйти на новые, более высокие показатели», - сказал Мустафаев.
Вице-премьер особо отметил, что РФ вложила в азербайджанскую экономику более $8,7 млрд, а азербайджанские предприниматели в свою очередь - более $1 млрд в виде инвестиций. «В настоящее время в Азербайджане реализуется большой пакет инвестиционных проектов с российским участием. В июне прошлого года в Джебраильском районе открылся сервисный центр для грузовых автомобилей и сельскохозяйственной техники, созданный при участии ПАО «Камаз». Среди знаковых проектов можно также отметить проекты по производству и сборке грузовых автомобилей «Камаз» и «Урал», сдан в эксплуатацию завод по сборке автомобилей «Газель», - указал Мустафаев.
По его словам, Баку и Москва в последние годы серьезно расширили взаимодействие по целому ряду направлений, таких как сотрудничество в промышленной, транспортной, энергетической, аграрной, культурно-гуманитарной и многих других сферах.