• Ալիև. Ադրբեջանը Հայաստանի վրա հարձակվելու ծրագիր չունի
Այսօր մի շարք միջազգային ինստիտուտներում, այդ թվում՝ Եվրամիությունում, երկակի ստանդարտները սովորական երևույթ են դարձել։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Գերմանիայի տնտեսության արևելյան կոմիտեի պատվիրակությանն ընդունելիս։
Երկրի ղեկավարն իր հիասթափությունն է հայտնել Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի ոչ ադեկվատ հայտարարությունների կապակցությամբ։
«Նախ՝ նրա այս հայտարարությունները չեն արտացոլում որևէ իրականություն և հակասում են միջազգային իրավունքին։ Երկրորդ՝ ադրբեջանական կողմը այս հայտարարությունները համարում է քողարկված սպառնալիք մեր երկրի դեմ։ Այսպես, Բորելն ասել է, որ եթե Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա, կտեսնի դրա դառը հետևանքները։ Նախ, որտեղի՞ց է Բորելը տեղեկություն ստացել, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է հարձակվել Հայաստանի վրա։ Մենք նման ծրագրեր չունենք։ Սա պարոն Մակրոնի զրպարտությունն է»,- ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

28 Февраля 2024 - 17:38
Сегодня двойные стандарты стали обычным явлением для ряда международных институтов, в том числе Европейского Союза.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев, принимая делегацию Восточного комитета германской экономики.
Глава государства выразил в этой связи разочарование неадекватными заявлениями верховного представителя Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля.
«Прежде всего, эти его заявления не отражают никакой реальности и противоречат нормам международного права. Во-вторых, азербайджанская сторона расценивает эти заявления как завуалированную угрозу в адрес нашей страны. Так, Боррель заявил, что если Азербайджан нападет на Армению, то увидит горькие последствия этого. Прежде всего, откуда Боррель взял информацию о том, что Азербайджан планирует напасть на Армению? У нас нет таких планов. Это инсинуации господина Макрона», - заявил президент Ильхам Алиев.
Он подчеркнул, что все это является частью антиазербайджанской политики Франции, основанной на демонизации нашей страны в связи с якобы подготовкой Азербайджана к нападению на Армению.