• Ալեքսանդր Վուչիչ. Ադրբեջանը Սերբիայի իսկական բարեկամն է
Սերբիա-Բուլղարիա փոխկապակցիչը շատ կարևոր է Սերբիայի համար։ Այն հնարավորություն տվեց դիվերսիֆիկացնել գազի մատակարարումները և ձեռք բերել դրա ստացման այլընտրանքային աղբյուրներ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը Նիս քաղաքում Սերբիա-Բուլղարիա գազային փոխկապակցիչի գործարկման արարողությունից հետո։
Նրա խոսքով, դա թույլ կտա Սերբիային հեղուկ գազ ստանալ վեց-յոթ աղբյուրներից. «Դրանց թվում է նաև Ալեքսանդրապոլիսի տերմինալը: Այս ամենը թույլ կտա էլ ավելի ապահովել Սերբիայի էներգետիկ անվտանգությունը։ Ադրբեջանը շարունակում է մնալ Սերբիայի իսկական բարեկամը»։

11 Декабря 2023 - 09:21
Интерконнектор Сербия-Болгария очень важен для Сербии. Он позволил диверсифицировать поставки газа, получить альтернативные источники его получения.
Как передает Armenia.Az, об этом журналистам сказал президент Сербии Александр Вучич после церемонии запуска газового интерконнектора Сербия-Болгария в сербском городе Ниш.
По его словам, в настоящее время это позволит Сербии получать сжиженный газ из шести-семи источников: «В их число входит и терминал в Александруполисе. Все это позволит еще больше обеспечить энергобезопасность Сербии. Азербайджан продолжает оставаться истинным другом Сербии».