08 Դեկտեմբերի 2023 - 09:51
Երբ ես խոսեցի իմ երկրի որոշ քաղաքական գործիչների հետ Ադրբեջանի և Ղարաբաղի մասին, հասկացա, որ նրանք քիչ տեղեկություններ ունեն։ Գիրք եմ գրում Ղարաբաղի մասին։ Նախկինում անհնար էր այցելել Ղարաբաղ, բայց 2021 թվականից հետո ես այցելեցի այս տարածքը, լուսանկարեցի և շատ տեղեկություններ հավաքեցի իմ գրքի համար։
Այս մասին AZERTAC-ի տարածաշրջանային թղթակցին ասել է՝ գրող Հենրի Վան Ռենսը՝ Նիդեռլանդներից, ով Աղդամ էր այցելել «Առողջ շրջակա միջավայր և առանց ականների կյանք՝ կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար» միջազգային ֆորումին մասնակցելու շրջանակներում։
Նա ասել է, որ իր գրքում գրելու է Խոջալուի, Բաշլըբելի և այլ վայրերի ողբերգությունների զոհերի, ինչպես նաև հայերի կողմից ադրբեջանցիների գերեվարման, խոշտանգումների և սպանությունների մասին։ «Գիրքը դեռ ավարտված չէ, բայց շուտով կավարտեմ»,- հավելել է գրողը։
Հենրի Վան Ռենսը պատմել է, որ իր ներկայիս այցի ընթացքում այցելել է նաև՝ Ադրբեջանի ազգային հերոս Ալլահվերդի Բաղիրովի շիրիմին, ով Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ Աղդամում փրկել է ավելի քան երկու հազար մարդու կյանք։
«Ես Ադրբեջանը համարում եմ իմ երկրորդ հայրենիքը։ Ես շատ ուրախ եմ, որ Ղարաբաղը վերամիավորվել է Ադրբեջանին։ Այժմ մարդիկ, ովքեր ժամանակին այստեղ են ապրել, մեծ ուրախությամբ վերադառնում են հայրենի հողեր»,- հավելել է հոլանդացի գրողը։

08 Декабря 2023 - 09:21
Когда я беседовал с некоторыми политиками в моей стране об Азербайджане и Карабахе, я понял, что у них мало информации. Я пишу книгу о Карабахе. Раньше невозможно было посетить Карабах, однако после 2021 года я побывал на этой территории, сделал фотографии, собрал много информации для своей книги.
Об этом региональному корреспонденту АЗЕРТАДЖ сказал писатель Генри Ван Ренс из Нидерландов, посетивший Агдам в рамках участия в международном форуме «Здоровая окружающая среда и жизнь без мин для достижения Целей устойчивого развития».
Он сообщил, что напишет в своей книге о жертвах трагедий в Ходжалы, Башлыбеле и других местах, а также о захвате в плен, пытках и убийствах азербайджанцев армянами. «Книга еще не закончена, но я скоро ее закончу», - добавил писатель.
Генри Ван Ренс рассказал, что в ходе своего нынешнего визита он также посетил могилу Национального героя Азербайджана Аллахверди Багирова, спасшего жизни более двух тысяч человек в Агдаме во время Первой Карабахской войны.
«Я считаю Азербайджан своей второй Родиной. Я очень рад, что Карабах воссоединился с Азербайджаном. Теперь люди, когда-то жившие здесь, с большой радостью возвращаются в родные края», - добавил нидерландский писатель.