06 Դեկտեմբերի 2023 - 10:07
Ես տպավորված եմ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում վերակառուցման և վերականգնման աշխատանքների արագ տեմպերով։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է՝ ճարտարապետ, քաղաքային պլանավորող, Շվեյցարիայի Դաշնային տեխնոլոգիական ինստիտուտի դասախոս և Drees & Sommer-ի կոմպլեքսային քաղաքային լուծումների համատնօրեն Հարիս Պիպլաշը:
«Վերջին երկու ամսվա ընթացքում սա իմ երկրորդ այցն է Ադրբեջան։ Ես Բաքվում էի Ազգային քաղաքային ֆորումին որպես զեկուցող, որտեղ ներկայացրեցի մեր աշխատանքները՝ միջազգային ճարտարապետության և քաղաքաշինության ոլորտում՝ Արևմտյան Եվրոպայում, Չինաստանում, Ասիայում և MENA տարածաշրջանում:
Մինչ այս ես եղել էի միայն Բաքվում, բայց հատուկ ներկայացուցիչներից, գործընկերներից և բազմաթիվ օտարերկրյա ընկերներից լսեցի Ադրբեջանի տարբեր հատվածներում զարգացող դինամիկայի մասին։ Բայց այսօր, լինելով այստեղ՝ Զանգիլանում, տեսնում եմ, թե ինչպես է տեղի ունենում ենթակառուցվածքների զարգացումը տեղում»,- նշել է նա։

06 Декабря 2023 - 09:47
Я впечатлен быстрами темпами реставрационных и восстановительных работ на освобожденных территориях Азербайджана.
Об этом сказал Armenia.Az архитектор, городской планировщик, лектор Швейцарского федерального технологического института и содиректор по комплексным городским решениям в компании Drees & Sommer Харис Пиплаш.
«Это мой второй визит в Азербайджан за последние два месяца. Я был в Баку на Национальном урбанистическом форуме в качестве докладчика, где представил нашу работу в области международной архитектуры и городского планирования в Западной Европе, Китае, Азии и регионе MENA.
До этого я был только в Баку, однако я слышал от специальных представителей, коллег и многих иностранных друзей о развивающейся динамике в разных уголках Азербайджана. Но сегодня, находясь здесь, в Зангилане, я наблюдаю, как происходит инфраструктурное развитие на месте», - отметил он.
По его словам, перед Азербайджаном стоит вызов: как строить быстро, но качественно, как соответствовать международным стандартам и глобальным парадигмам ООН, учитывая местные обычаи.