02 Դեկտեմբերի 2023 - 10:20
Ղարաբաղի տարածաշրջանում արևային էներգիան կհավաքվի և կպահվի՝ թուրքական Solitek ինժեներական, էներգետիկ և էլեկտրական ընկերության արտադրության վահանակների միջոցով, հայտնում է Anadolu գործակալությունը։
Ադանայում գտնվող ընկերությունը Ադրբեջան է արտահանում՝ էներգիայի պահեստավորման վահանակներ և ավտոմատացման համակարգերի ծրագրավորման պահովում, որոնք կօգտագործվեն բազային կայաններում՝ բավարարելու Ղարաբաղի տարածաշրջանի գյուղական շրջանների արևային էներգիայի կարիքները:
Վահանակը, որը պարունակում է լիթիումի երկաթի ֆոսֆատ մարտկոցներ, կպահի արևոտ եղանակին հավաքված էներգիայի չօգտագործված մասը և կապահովի գիշերային ժամերին բազային կայանի աշխատանքը:
Մոտ 2,5 ամիս առաջ մրցույթում հաղթած Solitek-ն ավարտել է՝ 33 վահանակներից և ավտոմատացման համակարգերից 25-ի արտադրությունը, որոնք արդեն ուղարկել է Ադրբեջան։

• Турецкая Solitek произвела солнечные панели для Карабаха
В Карабахском регионе солнечная энергия будет собираться и храниться с помощью панелей производства турецкой инженерной, энергетической и электрической компании Solitek, сообщает агентство Анадолу.
Компания, действующая в Адане, экспортирует в Азербайджан панели накопления энергии и программное обеспечение систем автоматизации, которые будут использоваться на базовых станциях для удовлетворения потребностей в солнечной энергии сельских районов Карабахского региона.
Панель, содержащая литий-железо-фосфатные аккумуляторы, будет хранить неиспользованную часть энергии, собранной в солнечную погоду и обеспечивать работу базовой станции в ночное время.
Компания Solitek, выигравшая тендер около 2,5 месяцев назад, завершила производство 25 из 33 панелей и систем автоматизации, которые уже отправила в Азербайджан.