• Հայաստանը պատրաստ է հանդիպել Ադրբեջանի հետ՝ խաղաղության պայմանագիրը վերջնական տեսքի բերելու համար
«Հայաստանը պատրաստ է հանդիպել Ադրբեջանի հետ՝ խաղաղության պայմանագիրը վերջնական տեսքի բերելու համար և պատրաստ է գործնական քայլեր ձեռնարկել Հարավային Կովկասում անվտանգության ոլորտում իրավիճակը բարելավելու համար»:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական ԶԼՄ-ներին, այս մասին հայտարարել է երկրի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ելույթ ունենալով Սկոպյեում ԵԱՀԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստում։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս որոշակի սկզբունքների վրա հիմնված խաղաղ համաձայնագրի կնքման օգտին. Բաքվի և Երևանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում, 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանագծում և սահմանազատում, տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացում` հիմնված երկրների ինքնիշխանության, իրավասության, օրենսդրության, իրավահավասարության և փոխադարձության ճանաչման վրա:
«Հայկական կողմը հաստատում է իր հավատարմությունը թվարկված սկզբունքներին և իր պատրաստակամությունն է հայտնում գործնական քայլեր ձեռնարկելու այդ ուղղությամբ»,- հավելել է նա։

• Армения готова к встрече с Азербайджаном для финализации мирного договора
«Армения готова к встрече с Азербайджаном для финализации мирного договора и готова предпринимать практические шаги для улучшения ситуации в сфере безопасности на Южном Кавказе».
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил глава МИД страны Арарат Мирзоян, выступая на заседании Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ в Скопье.
Дипломат напомнил, что Армения выступает за заключение мирного соглашения на основе некоторых принципов: взаимном признании Баку и Ереваном территориальной целостности друг друга; делимитации, а затем и демаркации границ на основе Алма-Атинской декларации от 1991 года о принципах и целях СНГ; открытии коммуникаций в регионе на основе признания суверенитета, юрисдикции, законодательства, равенства и взаимности стран.
«Армянская сторона подтверждает приверженность перечисленным принципам и демонстрирует готовность предпринять практические шаги в этом направлении», - добавил он.