• Հաջորդ տարվանից ընդունելություն կանցկացվի Ղարաբաղի համալսարան
Մենք Ղարաբաղի համալսարանը համարում ենք բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, որն իր գործունեությունը սկսել է 1969 թվականից:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է՝ գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը։
«Խանքենդիում նախատեսում ենք 800-1000 աշակերտ կրթել։ Նախատեսված է հիմնական ուսումնական և ղեկավար անձնակազմի մշտական տեղակայումը: Սկզբնական փուլում նրանց թիվը կկազմի 30-40 մարդ։ Դասախոսական անձնակազմի ճամփորդությունը նախատեսվում է ինտենսիվ մոդուլների և առցանց ուսուցման կազմակերպման հիման վրա: Հաջորդ տարվանից կիրականացվի առաջին կուրսի ընդունելություն։ Նախատեսվում է նաև երկրորդ կուրսից ստեղծել SABAH խմբեր»,- նշել է նախարարը։
Նախարարն ասել է, որ ուսանողներ կընդունվեն նաև տեղական բուհերի հետ կրկնակի դիպլոմի ծրագրի շրջանակներում:
«Ուսուցման մի մասը կարող է անցկացվել Բաքվում կամ այլ տարածաշրջաններում, մնացածը՝ Խանքենդիում։ Սկզբնական փուլում նախատեսվում է ստեղծել 4 ֆակուլտետ»։

• Со следующего года будет вестись прием в Карабахский университет
Мы считаем Карабахский университет высшим учебным заведением, которое начало свою деятельность с 1969 года.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев на брифинге для СМИ.
«Мы планируем обучать в Ханкенди 800-1000 тысяч студентов. Предусмотрено постоянное размещение основного учебного и управленческого персонала. На начальном этапе их количество составит 30-40 человек. Предусмотрены поездки профессорско-преподавательского состава на основе интенсивных модулей и организация обучения в режиме онлайн. Со следующего года будет осуществляться прием на I курс. Также планируется создание групп SABAH со второго курса», - отметил министр.
Министр сказал, что также будет осуществляться прием студентов в рамках программ двойного диплома с местными университетами:
«Часть обучения может проходить в Баку или других регионах, остальная часть - в Ханкенди. На начальном этапе планируется создание 4 факультетов».