30 Նոյեմբերի 2023 - 16:05
Մակեդոնիայի նախագահությունն աջակցում է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանն ուղղված քաղաքական գործընթացների շարունակմանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, այս մասին, ասել է ԵԱՀԿ-ի ներկայիս նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բուջար Օսմանին՝ Սկոպյեում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 30-րդ նիստում։
«Շարունակական, կառուցողական և ընդգրկուն երկխոսությունը՝ բարի կամքի ոգով միակ ճանապարհն է դեպի կայուն խաղաղություն: ԵԱՀԿ-ն առաջարկում է հարթակ այսօր, վաղը և տեսանելի ապագայի համար։ Մենք չպետք է մոռանանք, որ ԵԱՀԿ-ն ակտիվ է ողջ տարածաշրջանում և աշխատում է լուծումների վրա, որոնք բավարարում են մարդկանց կենսական պահանջները»,- ասել է Օսմանին:

• ОБСЕ: Поддерживаем процесс по достижению мирного договора между Баку и Ереваном
Председательство Македонии поддерживает продолжение политических процессов, направленных на заключение мирного договора между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает Armenia.Az, об этом действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Буяр Османи сказал на 30-м заседании СМИД ОБСЕ в Скопье.
«Постоянный, конструктивный и инклюзивный диалог в духе доброй воли является единственным путем к прочному миру. ОБСЕ предлагает платформу сегодня, завтра и на обозримое будущее. Мы не должны забывать, что ОБСЕ действует по всему региону и работает над решениями, удовлетворяющими насущные потребности людей», - сказал Османи.