29 Նոյեմբերի 2023 - 15:04
Բաքվում անցկացվում է` «Գըզըլբաշների ժառանգությունը Ադրբեջանում. պատմության հետքերով» թեմայով միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի ծննդյան 100-ամյակին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, միջոցառումը կազմակերպել է Ադրբեջանական սփյուռքի աջակցության հիմնադրամը՝ Գըզըլբաշների համաշխարհային ժառանգության խորհրդի կազմակերպության հետ համատեղ։
Միջոցառմանը մասնակցում են Գըզըլբաշների համաշխարհային ժառանգության խորհրդի ներկայացուցիչներ՝ Պակիստանից, Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Սինգապուրից և Աֆղանստանից, Միլլի Մեջլիսի պատգամավորներ, Գըզըլբաշների ժառանգության հետազոտողներ Ադրբեջանից և Թուրքիայից, տարբեր պետական հիմնարկների, ոչ կառավարական կազմակերպությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ:

29 Ноября 2023 - 11:10
В Баку проходит международная конференция на тему «Наследие кызылбашей в Азербайджане: по следам истории», посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Как сообщает Armenia.Az, мероприятие организовано Фондом поддержки азербайджанской диаспоры совместно с Организацией Совета глобального наследия кызылбашей.
В мероприятии принимают участие представители Совета глобального наследия кызылбашей из Пакистана, Турции, США, Канады, Великобритании, Сингапура и Афганистана, депутаты Милли Меджлиса, исследователи наследия кызылбашей из Азербайджана и Турции, представители различных государственных учреждений, неправительственных организаций и международных структур.