28 Նոյեմբերի 2023 - 11:34
Նոյեմբերի 27-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնտոնի Բլինկենը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի վերջին հայտարարություններն ու քայլերը լուրջ վնաս են հասցրել ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերություններին։
Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Եվրոպայի հարցերով ենթահանձնաժողովի լսումների ժամանակ Ադրբեջանի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ Բրայենի հայտարարությունները կողմնակալ են, չեն արտացոլում իրական իրավիճակը և դրանք վճռականորեն մերժվում են Ադրբեջանի կողմից։
Ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմը հաշվի է առել ԱՄՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի հետ երկկողմ հանդիպումների և բարձր մակարդակի շփումների չեղարկման մասին, և որ «մեր երկկողմ հարաբերություններն այլևս չեն կարող լինել նախկինի պես», և տվել է համարժեք պատասխան։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է արել այս կապակցությամբ, և ադրբեջանական կողմն իր հերթին չեղարկել է բարձր մակարդակի այցերը Միացյալ Նահանգներից։
Հարաբերությունների կարգավորման նպատակով պետքարտուղար Բլինկենը թույլտվություն է խնդրել, որպեսզի ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ Բրայենը դեկտեմբերին այցելի Ադրբեջան։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը համաձայնել է այն պայմանով, որ այցից հետո Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ԱՄՆ մեկնելու անհիմն արգելքը վերացվի։ Բլինկենն ընդունել է այս պայմանը։
Միաժամանակ նշվել է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի առնչությամբ 2023 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին ներկայացված առաջարկությունների պատասխանը Երևանը տվել է նոյեմբերի 21-ին։ Այսպիսով, Հայաստանը 70 օր ձգձգել է իր պատասխանը։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Հայաստանը խաղաղության պայմանագրի տեքստն օգտագործում է որպես պատրվակ՝ ձգձգելու բանակցային գործընթացը։

• Алиев - Блинкену: Заявления Вашингтона в отношении Баку нанесли ущерб азербайджано-американским отношениям
28 Ноября 2023 - 11:10
27 ноября госсекретарь США Энтони Блинкен позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В ходе телефонного разговора Ильхам Алиев заявил, что последние заявления и шаги, предпринятые США в отношении Азербайджана, нанесли серьезный ущерб азербайджано-американским отношениям.
Ильхам Алиев подчеркнул, что высказывания помощника госсекретаря США Джеймса О'Брайена касательно Азербайджана, озвученные им 15 ноября на слушаниях подкомитета по Европе Комитета по иностранным делам Палаты представителей, предвзяты, не отражают реального положения и решительно отвергаются нашей страной.
Было подчеркнуто, что азербайджанская сторона приняла во внимание заявление США об отмене двусторонних встреч и контактов на высоком уровне в отношении Азербайджана и о том, что «наши двусторонние отношения уже не могут быть прежними», и дала адекватный ответ.
Президент Ильхам Алиев напомнил, что 16 ноября Министерство иностранных дел Азербайджана сделало заявление по этому поводу, и азербайджанская сторона, в свою очередь, отменила визиты высокого уровня из США.
В целях нормализации отношений госсекретарь Блинкен попросил разрешение на визит помощника госсекретаря США Джеймса О'Брайена в Азербайджан в декабре. Президент Ильхам Алиев согласился при условии, что после визита будет снят необоснованный запрет на поездки высокопоставленных официальных лиц Азербайджана в США. Блинкен принял данное условие.
Вместе с тем, было отмечено, что ответ на предложения, которые азербайджанская сторона представила Армении 11 сентября 2023 года в связи с текстом мирного договора, был дан Арменией 21 ноября. Таким образом, Армения затянула дачу ответа на 70 дней. Такая задержка еще раз демонстрирует, что Армения использует текст мирного договора как предлог для затягивания переговорного процесса.