• Խաղաղությունը, կայունությունը, հանգստությունը, զարգացումը SPECA անդամ երկրներում, մեր ժողովուրդների մեծ ձեռքբերումն է. Իլհամ Ալիև
24 Նոյեմբերի 2023 - 16:14
Երբ ստեղծվեց Կենտրոնական Ասիայի տնտեսությունների համար ՄԱԿ-ի հատուկ ծրագիրը (SPECA), դրա անդամ երկրները դեռ առաջին քայլերն էին անում որպես անկախ պետություններ։ Մենք բախվեցինք բազմաթիվ խնդիրների ու մարտահրավերների։ Անցած 25 տարիների ընթացքում հիմնական մարտահրավերները մնացել են հետևում, մենք ամրապնդել ենք մեր պետական ինքնիշխանությունը, դարձել միջազգային հանրության լիիրավ անդամ և տնտեսապես արագ զարգացել:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 24-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Բաքվում, ելույթ ունենալով Կենտրոնական Ասիայի տնտեսությունների համար ՄԱԿ-ի հատուկ ծրագրի (SPECA) գագաթնաժողովում։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ մեր երկրները միավորող գործոններից մեկն էլ քաղաքական կայունությունն է. «Եթե չկա կայունություն, ապա տնտեսական որևէ զարգացման մասին խոսք լինել չի կարող։ Այսօր աշխարհի տարբեր շրջաններում մոլեգնում են պատերազմներ, հակամարտություններ, արյունալի բախումներ։ Իսկ մեր երկրներում տիրում է խաղաղություն, կայունություն և հանգստություն, հաջողությամբ ընթանում են զարգացման և շինարարության գործընթացներ: Սա մեր պետությունների ու ժողովուրդների մեծ ձեռքբերումն ու հաջողությունն է»։

• Ильхам Алиев: Мир, стабильность, спокойствие, развитие в странах-членах СПЕКА – большое достижение наших народов
24 Ноября 2023 - 13:55
Когда создавалась Специальная программа ООН для экономик стран Центральной Азии (СПЕКА), страны-члены еще делали свои первые шаги как независимые государства. Перед нами стояли многочисленные проблемы и вызовы. За последние 25 лет основные вызовы остались позади, мы укрепили наш государственный суверенитет, стали полноценными членами международного сообщества и стремительно развивались в экономическом отношении.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Азербайджана Ильхам Алиев 24 ноября во время выступления на Саммите СПЕКА в Баку.
Особо подчеркнув среди факторов, объединяющих наши страны, политическую стабильность, глава государства отметил: «Если нет стабильности, то ни о каком экономическом развитии не может быть и речи. Сегодня в различных регионах мира бушуют войны, конфликты и кровавые столкновения. В наших же странах царят мир, стабильность и спокойствие, успешно идут процессы развития и строительства. Это большое достижение и успех наших государств и народов».