• Ադրբեջանում պատերազմի վետերանների համար նպաստները կարող են ավելացվել
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության խորհրդարանական կոմիտեի նիստում՝ «Սոցիալական պաշտպանության պետական հիմնադրամի 2024 թվականի բյուջեի մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ։
Պատգամավոր Վահիդ Ահմեդովը հետաքրքրվել է, թե քննարկումներ եղե՞լ են. արդյոք՝ ֆինանսների նախարարության և աշխատանքի ու բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության միջև՝ պատերազմի վետերաններին տրվող 80 մանաթ նպաստի վերաբերյալ. «Մտածու՞մ եք այս նպաստն ավելացնելու մասին։ Որտեղ էլ, որ հանդիպում ենք, պատերազմի վետերանները հարցնում են այս մասին։ Մենք չենք կարող գտնել այս հարցերի պատասխանը»։
Սոցիալական պաշտպանության պետական հիմնադրամի նախագահ Հիմալայ Մամիշովը հիշեցրել է, որ իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում՝ վերջին չորս տարիների ընթացքում գրեթե ամեն տարի բարձրացվել են նվազագույն աշխատավարձը, նվազագույն կենսաթոշակը, տարբեր սոցիալական վճարները, նպաստներն ու կենսաթոշակները. «Այդ հարցերը պարբերաբար քննարկվում են։ թե՛ ֆինանսների, թե՛ տնտեսության նախարարությունում։ Դրանք դիտարկվում են յուրաքանչյուր բյուջետային տարվա շրջանակներում: Հնարավոր է, որ այս հարցերը դիտարկվեն հաջորդ տարվա համար ևս։ Քննարկվելու են նաև պատերազմի վետերանների կենսաթոշակների բարձրացման հարցեր։ Սակայն մենք նպատակահարմար չենք գտնում պատերազմի վետերանների կենսաթոշակը կապել կոմունալ և տրանսպորտային ծախսերի հետ»։

• В Азербайджане может быть увеличено пособие для ветеранов войны
Как сообщает Armenia.Az, об этом было сказано в ходе обсуждения законопроекта «О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2024 год» на заседании парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Депутат Вахид Ахмедов поинтересовался, проводились ли между Министерством финансов и Министерством труда и социальной защиты населения обсуждения о пособии в размере 80 манатов, выплачиваемых ветеранам войны: «Вы думаете об увеличении этого пособия? Где бы мы ни встречались, ветераны войны спрашивают об этом. Мы не можем найти ответ на эти вопросы».
Председатель Государственного фонда социальной защиты Гималай Мамишов напомнил, что в рамках проводимых реформ почти каждый год на протяжении последних четырех лет повышались размеры минимальной заработной платы, минимальной пенсии, различных соцвыплат, пособий и пенсий: «Эти вопросы регулярно обсуждаются как в Минфине, так и в Минэкономики. Они рассматриваются в рамках возможностей каждого бюджетного года. Не исключено, что эти вопросы будут рассмотрены и для следующего года. Также будут обсуждаться вопросы увеличения размера пенсий ветеранам войны. Однако мы не считаем целесообразным связывать пенсии ветеранов войны с коммунальными и транспортными расходами».