• Չինական հեռուստաալիք. Ադրբեջանը միացել է լուսնային կայանի կառուցմանը
Ադրբեջանը միացել է՝ Միջազգային գիտական լուսնային կայանի (ISS) կառուցման ռուս-չինական համատեղ նախագծին։
Այս մասին հայտնում է CGTN հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Չինաստանի Տիեզերական ազգային վարչության (CNSA) հայտարարությանը։
Այսպես, Չինաստանի և Ադրբեջանի տիեզերական գործակալությունները՝ Միջազգային գիտական լուսնային կայանի նախագծի վերաբերյալ համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել՝ 74-րդ Միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսի (IAC-2023) ժամանակ, որն անցկացվել է հոկտեմբերի 2-ից 6-ը Բաքվում։ Երկու կողմերը պայմանավորվել են՝ «ուժեղացնել համագործակցությունը ծրագրային դրույթների ցուցադրման, իրականացման, շահագործման և կիրառման ոլորտներում, որոնք ներառում են գիտական գործիքների տեղադրում, անձնակազմի վերապատրաստում և գիտական ու տեխնոլոգիական փորձարկումներ», - ասել են վարչությունում:
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, մինչ օրս Ադրբեջանից բացի ծրագրին միացել են՝ Պակիստանը, ԱՄԷ-ն, Հարավային Աֆրիկան, Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տիեզերական համագործակցության կազմակերպությունը և շվեյցարական Nano-SPACE ընկերությունը։

10 Октября 2023 - 09:14
Азербайджан присоединился к совместному российско-китайскому проекту строительства Международной научной лунной станции (МНЛС).
Об этом сообщил телеканал CGTN со ссылкой на попавшее в его распоряжение заявление Китайского национального космического управления (CNSA).
Так, космические агентства Китая и Азербайджана подписали соглашение о сотрудничестве по проекту МНЛС в ходе 74-го Международного астронавтического конгресса (IAC-2023), который проходил со 2 по 6 октября в Баку. Обе стороны договорились об «укреплении кооперации в областях демонстрации, внедрения, эксплуатации и применения положений программы, что подразумевает установку научных приборов, обеспечение обучения персонала и проведение научных и технологических экспериментов», указывает управление.
Как отмечает телеканал, к настоящему моменту помимо Азербайджана к программе присоединились Пакистан, ОАЭ, ЮАР, Азиатско-Тихоокеанская организация космического сотрудничества и швейцарская компания Nano-SPACE.