29 Սեպտեմբերի 2023 - 17:43
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը շարունակում է նախաքննությունը՝ կապված Ադրբեջանի Հանրապետությունում ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր տեղակայման տարածքում հայկական ապօրինի զինված կազմավորումների կողմից իրականացված բազմաթիվ ահաբեկչությունների հետ, որոնք հանգեցրել են մարդկանց մահվան։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱՀ ՊԱԾ-ից, ձեռք բերված ապացույցների ուսումնասիրության արդյունքում հիմնավոր կասկածներ են առաջացել առ այն, որ ՀՀ քաղաքացի Դավիթ Մանուկյանը (1971 թ. ծնված) կատարել է ԱՀ ՔՕ 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 հոդվածներով (ահաբեկչություն կազմակերպված խմբի կողմից), 228.3 (հրազենի, դրա բաղադրամասերի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ նյութերի ապօրինի ձեռքբերում, պահպանում և փոխադրում), 279.3 (ապօրինի զինված կազմավորումների և խմբավորումների ստեղծում) և 318.1 (ԱՀ պետական սահմանի ապօրինի հատում) նախատեսված հանցագործություններ։

• Задержан бывший замкомандующего армянскими оккупационными войсками
В Службе государственной безопасности Азербайджана продолжается предварительное следствие в связи с многочисленными террористическими актами, совершенными незаконными армянскими вооруженными формированиями на территории временной дислокации российских миротворцев в Азербайджанской Республике, повлекшими гибель людей.
Как сообщили Armenia.Az в СГБ, полученные доказательства выявили обоснованные подозрения в том, что гражданин Армении Давит Манукян (1971 года рождения) совершил преступления, предусмотренные статьями 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (терроризм со стороны организованной группы), 228.3 (незаконное приобретение, хранение и перевозка огнестрельного оружия, его комплектующих, боеприпасов, взрывчатых веществ), 279.3 (создание незаконных вооруженных формирований и групп) и 318.1 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики).