• Նախագահ. Ադրբեջանական ժողովուրդը խորապես կապված է իր արմատներին
Զանգիլանը դարձավ ազատագրված շրջաններից առաջինը, որն ընդունեց առաջին նախկին փախստականներին։ Անցյալ տարվա գարնանը տեղի ունեցավ «խելացի» Աղալը գյուղի հանդիսավոր բացումը, և ահա մարդիկ իրենց ընտանիքներով ապրում են ազատ և երջանիկ։ Աղալը իմ հաճախակի այցելությունների ժամանակ ես տեսա, թե որքան խորն են կապված վերադարձող մարդիկ իրենց արմատների հետ։ Վերադարձավ երիտասարդ սերունդը, որի ներկայացուցիչները երեսուն տարվա օկուպացիայի պատճառով երբեք չէին տեսել իրենց հայրենիքը։ Վերադարձան նրանց երեխաները։ Սա խոսում է այն մասին, որ ադրբեջանական ժողովուրդը խորապես կապված է իր արմատներին, և բոլոր նախկին փախստականները սպասում էին, թե երբ է մեր հողը ազատվելու, և նրանք վերադառնալու հնարավորություն կունենան։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Զանգիլանում ընթացող Քաղաքաշինության ազգային 2-րդ ադրբեջանական ֆորումում ունեցած ելույթի ժամանակ։
Ընդգծելով, որ Հայաստանը 30 տարի զրկել է նրանց այդ հնարավորությունից՝ երկրի ղեկավարն ասել է. «Բայց երեք տարի առաջ մենք վերջ դրեցինք օկուպացիային»։

29 Сентября 2023 - 14:31
Зангилан стал первым из освобожденных районов, который принял первых бывших беженцев. Весной прошлого года прошло торжественное открытие «умного» села Агалы, и вот уже люди, их семьи живут свободно и счастливо. Во время моих частых посещений Агалы до, во время и после возвращения я убедился, насколько возвращающиеся люди глубоко связаны со своими корнями. Вернулось молодое поколение, представители которого никогда не видели своей родины из-за тридцатилетней оккупации. Вернулись их дети. Это говорит о том, что азербайджанский народ глубоко связан со своими корнями, и все бывшие беженцы ждали того времени, когда наша земля будет свободна и у них появится возможность вернуться.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев во время выступления на 2-м Азербайджанском национальном градостроительном форуме в Зангилане.
Подчеркнув, что Армения лишила их этой возможности на целых 30 лет, глава государства сказал: «Но три года назад мы положили конец оккупации».