29 Սեպտեմբերի 2023 - 14:44
Ադրբեջանի Հանրապետությունը, որը ժողովրդավարական, իրավական, աշխարհիկ պետություն է, այս տարվա սեպտեմբերի 19-20-ը իրականացված տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում լիովին ապահովել է իր ինքնիշխանությունը՝ միջազգային իրավունքով ճանաչված տարածքի նկատմամբ, վերացնելով՝ քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների ապահովման համար լուրջ վտանգ ներկայացնող հանգամանքները։
Ինչպես հաղորդում է АПА-ն, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևայի՝ Ղարաբաղում բնակվող հայազգի քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների ապահովման և պաշտպանության մասին հայտարարությունում։
Օմբուդսմենը նշել է, որ Ադրբեջանն իրականացնում է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են արդյունավետորեն պաշտպանելու յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները՝ անկախ ազգությունից, կրոնից, լեզվից, ռասայից և այլ պատկանելությունից, այդ թվում՝ Ղարաբաղում բնակվող հայազգի քաղաքացիների։

29 Сентября 2023 - 14:06
Азербайджанская Республика, являющаяся демократическим, правовым, светским государством, в результате антитеррористических мер локального характера, осуществленных 19-20 сентября текущего года, полностью обеспечила свой суверенитет над территорией, признанной международным правом, устранив обстоятельства, создававшие серьезную угрозу обеспечению прав и свобод граждан.
Как передает АПА, об этом говорится в заявлении уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджана Сабины Алиевой об обеспечении и защите прав и свобод проживающих в Карабахе граждан армянского происхождения.
Омбудсмен отметила, что в Азербайджане реализуется комплекс мер, направленных на эффективную защиту прав и свобод каждого гражданина, независимо от национальности, религии, языка, расы и другой принадлежности, в том числе граждан армянского происхождения, проживающих в Карабахе.