• Սահիբա Գաֆարովայի հայտարարությունը: Ոչ ոք չի ստիպում հայերին հեռանալ Ղարաբաղից
Ոչ ոք հայ բնակիչներին չի ստիպում լքել Ղարաբաղը: Եթե ինչ-որ մեկն ուզում է հեռանալ, դա նրա ազատ ընտրությունն է։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Իռլանդիայի մայրաքաղաք Դուբլինում՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրոն-Պիվետի հետ հանդիպմանն ասել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան։
Նա նշել է, որ երկխոսություն է անցկացվում Ղարաբաղի հայ բնակիչների՝ ադրբեջանական հասարակությանը ինտեգրվելու շուրջ, և կարճ ժամանակում երկու հանդիպում է կայացել Ադրբեջանի և Ղարաբաղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների միջև։
Գաֆարովան ասել է, որ Ղարաբաղի հայ բնակիչները Ադրբեջանի քաղաքացիներ են. «Նրանց բոլոր իրավունքները կապահովվեն ադրբեջանական օրենսդրության և միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում։ Նրանց ոչ ոք չի ստիպում հեռանալ Ղարաբաղից։ Եթե ինչ-որ մեկն ուզում է հեռանալ, դա նրա ազատ ընտրությունն է, և Ադրբեջանը ապահովում է նրանց տեղաշարժի ազատություն ու անվտանգություն»։

29 Сентября 2023 - 10:21
Никто не заставляет армянских жителей уезжать из Карабаха. Если кто-то хочет уехать, это его свободный выбор.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова на встрече с председателем Национальной ассамблеи Франции Яэль Брон-Пиве в столице Ирландии Дублине.
Она отметила, что ведется диалог по интеграции армянских жителей Карабаха в азербайджанское общество, за короткий срок проведены две встречи между представителями Азербайджана и армянской общины Карабаха.
Гафарова сказала, что армянские жители Карабаха являются гражданами Азербайджана: «Все их права будут обеспечены в рамках азербайджанского законодательства и международных обязательств. Никто не заставляет их уезжать из Карабаха. Если кто-то хочет уехать, это его свободный выбор, и Азербайджан обеспечивает им свободу передвижения и безопасность».
На встрече председатель Милли Меджлиса также сообщила, что Азербайджан начал восстановление инфраструктуры на этой территории Карабаха, а также направил гуманитарную помощь жителям, в том числе продовольствие, лекарства, топливо, а Международный комитет Красного креста перевозит помощь по Лачинской и Агдамской дорогам.