25 Սեպտեմբերի 2023 - 14:57
Մենք ունենք կոնկրետ փաստաթղթեր և վկաների ցուցմունքներ՝ վերջին տեղահանության ժամանակ Հայաստանի տարածքում մեր հայրենակիցների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ։ Ընդհանուր առմամբ, տեղահանությունների ժամանակ Հայաստանը մասնավոր գյուղացիական տնտեսություններին հասցրել է 2,5 մլրդ դոլարի նյութական վնաս, իսկ պետական տնտեսություններին` 17,5 մլրդ դոլարի։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի նախագահ Ազիզ Ալեքբերլին՝ Միլլի Մեջլիսում կազմակերպված՝ «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան. իրավական ասպեկտներ» թեմայով հանրային լսումների ժամանակ, որը կազմակերպել էր իրավական քաղաքականության և պետականաշինություն խորհրդարանական կոմիտեն:
«Վերջին տեղահանությունը, որն իրականացվել է 1987-1991 թվականներին, իր դաժանությամբ ու անմարդկայնությամբ առանձնապես չէր տարբերվում նախորդներից։ Հայերին բնորոշ նույն բարբարոսական մեթոդներով մեր հայրենակիցներից յուրաքանչյուրը վտարվեց Արևմտյան Ադրբեջանի իր պապենական հողերից։ Այս ժամանակ հայերի կողմից դաժանաբար սպանվել են մեր 200-ից ավելի հայրենակիցներ, վիրավորվել են ավելի քան 400 մեր հայրենակիցներ, մոտ 300 բնակավայրերից ադրբեջանցիներ են վտարվել»,- հավելել է համայնքի ղեկավարը։

25 Сентября 2023 - 13:23
У нас есть конкретные документы и показания свидетелей относительно преступлений, совершенных против наших соотечественников на территории Армении во время последней депортации. В целом в ходе депортаций Армения нанесла материальный ущерб частным хозяйствам на сумму 2,5 млрд. долларов, а общественным хозяйствам – на сумму 17,5 млрд. долларов.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил председатель Общины Западного Азербайджана Азиз Алекберли в ходе публичных слушаний на тему «Возвращение в Западный Азербайджан: правовые аспекты», организованных в Милли Меджлисе парламентским комитетом по правовой политике и государственному строительству.
«Последняя депортация, осуществленная в 1987-1991 годах, по своей жестокости и бесчеловечности мало чем отличалась от предыдущих. Теми же варварскими методами, свойственными армянам, все до единого наши соотечественники были изгнаны со своих исконных земель в Западном Азербайджане. В это время более 200 наших соотечественников были зверски убиты армянами, более 400 наших соотечественников получили ранения, азербайджанцы были изгнаны примерно из 300 населенных пунктов», - добавил руководитель общины.
Он отметил, что работа ведется на уровне Генеральной прокуратуры.
«Мы еще раз заявляем, что Община Западного Азербайджана будет продолжать борьбу до тех пор, пока все наши соотечественники не вернутся на свою историческую родину».
«Другой наш военнослужащий, Алиев Эльвин Талех оглу, получил ранения различной степени тяжести. После оказания ему первой медицинской помощи он был немедленно эвакуирован в близлежащее военно-медицинское учреждение. Его состояние стабильное, угрозы для жизни нет», - сообщили в Минобороны.