• Բաքվի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հունգարիային 1 մլրդ խմ գազ մատակարարելու վերաբերյալ
Բուդապեշտը և Բաքուն ստորագրել են քաղաքական համաձայնագիր, ըստ որի՝ Հունգարիա ադրբեջանական գազի մատակարարումների ծավալը կավելանա մինչև մոտ 1 միլիարդ խորանարդ մետրի։
Gazeta.Ru-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Նրա խոսքով, 2023 թվականի չորրորդ եռամսյակում Հունգարիան կգնի 100 միլիոն խորանարդ մետր ադրբեջանական գազ։
Նա նշել է՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հունգարիայի պահեստարաններում 50 միլիոն խորանարդ մետր ադրբեջանական գազի պահեստավորման վերաբերյալ։
Սիյարտոյի խոսքով, Հունգարիան աշխատում է գազի մատակարարումների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ և դիտարկում է Էկվադորից նավթ ներկրելու հնարավորությունը։

• Будапешт достиг соглашения с Баку о поставке 1 млрд кубов газа в Венгрию
Будапешт и Баку подписали политическое соглашение, согласно которому объем поставок азербайджанского газа в Венгрию увеличится примерно до 1 миллиарда кубометров.
Как передает Газета.Ру, об этом заявил министр иностранных дел и внешнеэкономических связей страны Петер Сийярто.
По его словам, в четвертом квартале 2023 года Венгрия закупит 100 миллионов кубометров газа.
Он также отметил о договоре хранения 50 миллионов кубометров азербайджанского газа в резервуарах Венгрии.
Согласно Сийярто, Венгрия долгое время развивала сотрудничество с Азербайджаном, и политическое соглашение предусматривает дальнейшее увеличение поставок газа до миллиарда кубометров.
Министр также подчеркнул, что страна работает над диверсификацией поставок газа и рассматривает возможность импорта нефти из Эквадора.
Ранее венгерская энергокомпания MVM CEEnergy и азербайджанская нефтегазовая компания SOCAR подписали соглашение о поставке 100 миллионов кубометров газа в Венгрию до конца 2023 года, с возможным увеличением до 2 миллиардов кубометров в год.