06 Հունիսի 2023 - 17:59
Ադրբեջանական բանակի ինժեներասակրավորական ստորաբաժանումները շարունակում են առաջադրանքներ կատարել ազատագրված տարածքներում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ում, այս տարվա հունիսին ազատագրված տարածքներում ինժեներասակրավորական ստորաբաժանումների գործունեության արդյունքում ականներից ամբողջությամբ մաքրվել է մինչև 200 հեկտար տարածք։ Օկուպացիայից ազատագրված հողերում ինժեներասակրավորական ստորաբաժանումների կողմից մինչ օրս ականներից և չպայթած զինամթերքից մաքրվել է ավելի քան 30 890 հեկտար տարածք։
Բացի այդ, դժվարանցանելի տեղանքներում տրանսպորտային միջոցների և զինտեխնիկայի շարասյուների անվտանգ տեղաշարժն ապահովելու նպատակով այս տարի անցկացվել են մինչև 9 կմ նոր մատակարարման ուղիներ, բարեկարգվել և վերականգնվել են շուրջ 38 կմ ճանապարհ:
Հիմնական ջանքերն ուղղված են ազատագրված տարածքներում բնակավայրերի, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, ճանապարհների և ենթակառուցվածքների ականազերծմանը։

06 Июня 2023 - 16:53
Инженерно-сапёрные подразделения азербайджанской армии продолжают выполнять задачи на освобожденных территориях.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, в июне нынешнего года в результате деятельности инженерно-сапёрных подразделений на освобожденных территориях было полностью очищено от мин до 200 гектаров земли. На сегодняшний день на освобожденных от оккупации территориях инженерно-сапёрными подразделениями очищено от мин и неразорвавшихся боеприпасов более 30890 гектаров земли.
Кроме того в целях обеспечения безопасного движения колонн автомобилей и боевой техники на территориях со сложным рельефом в течение нынешнего года было проложено до 9 км новых путей снабжения, усовершенствовано и восстановлено до 38 км имеющихся путей снабжения.
Основные усилия направлены на разминирование населенных пунктов, сельскохозяйственных угодий, дорог и инфраструктурных объектов на освобожденных территориях.