• «Հայաստանը չի հավակնում բանակցություններ վարել Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ». Միրզոյան
Հայաստանը չի հավակնում բանակցություններ վարել Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ, քանի որ նման մանդատ չունի:
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը 2022 թվականի բյուջեի կատարողականի զեկուցման ժամանակ:
«Այի, մենք ԼՂ հայերից մանդատ չենք ստացել՝ իրենց ապագան բանակցելու համար, ըստ այդմ՝ մենք իրավունք չունենք որոշել նրանց կարգավիճակը, մենք այդպիսի հավակնություն էլ չենք ներկայացրել և չենք էլ փորձում այդպիսի բան անել»,- ասել է նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ միակ բանը, որ իրենք փորձում ենք ապահովել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ստեղծել երկխոսության մի մեխանիզմ, որտեղ Ղարաբաղի հայերը և պաշտոնական Բաքուն կարող են երկխոսել, քննարկել, բանակցել տարբեր հարցերի շուրջ:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ 86,6 հազար քառ. կմ, որն ընդգրկում է ինչպես Լեռնային Ղարաբաղը, այնպես էլ Խորհրդային Ադրբեջանի անկլավները։

05 Июня 2023 - 14:56
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сказал глава МИД Армении Арарат Мирзоян в ходе обсуждения выполнения бюджета за 2022 год.
«Да, мы не получили мандат от армян Нагорного Карабаха на ведение переговоров о его будущем. И в вопросе определения статуса мы не претендуем и не пытаемся этого делать», - сказал Мирзоян.
Ереван в процессе армяно-азербайджанского урегулирования обсуждает лишь механизм диалога между армянами Карабаха и официальным Баку, без которого он не может быть полноценным и длительным, добавил министр.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что признает территориальную целостность Азербайджана в размере 86,6 тыс. кв. км, что включает как Нагорный Карабах, так и анклавы Советского Азербайджана.