• Դեսպան. Զանգեզուրի միջանցքի բացումից հետո, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հեռավորությունը կկազմի 38 կմ
02 Հունիսի 2023 - 17:23
«Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը նույնպես կարևոր է, որպեսզի Հայաստանն իրեն անվտանգ զգա։ Միջանցքի բացումից հետո, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հեռավորությունը կկազմի 38 կիլոմետր»։
Այս մասին TRT Haber-ին տված հարցազրույցում ասել է՝ Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովը, հայտնում է Armenia.Az-ը։
Նա նշել է, որ դա կարևոր է Ասիայի հետ Թուրքիայի առևտրային հարաբերությունների համար: «Զանգեզուրի միջանցքը Թուրքիայի տարածքով կապ կապահովի Արևելքի և Արևմուտքի միջև»։
Դեսպանի խոսքով, Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր է Հայաստանի զարգացման և ապագայի համար. «Վերջին 30 տարիների ընթացքում Հայաստանը զրկված է եղել բազմաթիվ նախագծերից։ Այդ նախագծերն անցել են Վրաստանով, ոչ թե Հայաստանով, հասել են Թուրքիա, Սև ու Միջերկրական ծովեր։ Եթե Հայաստանը զերծ մնա այս նախագծից, ապա այլ նախագծեր նրա համար այլևս չեն մնա»։

02 Июня 2023 - 16:23
«Проект Зангезурского коридора важен и для того, чтобы Армения чувствовала себя в безопасности. После открытия коридора расстояние между Турцией и Азербайджаном составит 38 километров».
Как сообщает Armenia.Az, об этом в интервью TRT Haber сказал посол Азербайджана в Турции Рашад Мамедов.
Он отметил, что это важно для торговых отношений Турции с Азией: «Зангезурский коридор обеспечит связь между Востоком и Западом через Турцию».
По словам посла, Зангезурский коридор важен для развития и будущего Армении: «За последние 30 лет Армения была лишена многих проектов. Эти проекты проходили через Грузию, а не через Армению, и достигали Турции, Черного и Средиземного морей. Если Армения останется в стороне от этого проекта, то других проектов у нее уже не останется».