• Ադրբեջանը 35-րդ տեղն է զբաղեցրել ընթերցանական գրագիտության վարկանիշում
Հրապարակվել են ընթերցանական գրագիտության գնահատման միջազգային հետազոտության (PIRLS 2021) արդյունքները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը։
Նախարարի խոսքով, այս հետազոտության նպատակն է ուսումնասիրել COVID-19-ի հետևանքները. «Հետազոտությանը մասնակցել է 65 երկիր, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, և 5,3 հազար սովորող։ Ընթերցանական գրագիտության վարկանիշում Ադրբեջանը 440 միավորով զբաղեցրել է 35-րդ տեղը։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ COVID-19-ը լրջորեն ազդել է կրթության վրա։ Երբ 2026 թվականին հայտարարվեն PIRLS-ի հաջորդ հետազոտության արդյունքները, մենք կիմանանք, թե արդյոք վերականգնվել ենք հետհամաճարակային շրջանում։ Ազդեցությունը զգացվում է ոչ միայն Ադրբեջանում, այլև աշխարհի բոլոր երկրներում։ Միայն 5 երկրներում են արդյունքները կայուն մնացել»։

• Азербайджан занял 35-е место в рейтинге читательской грамотности
Обнародованы результаты международного исследования по оценке читательской грамотности (PIRLS 2021).
Как передает Armenia.Az, об этом заявил на брифинге министр науки и образования Эмин Амруллаев.
По словам министра, данное исследование направлено на изучение последствий COVID-19: «Как и ожидалось, наблюдается отставание в глобальных результатах. В оценке приняли участие 65 стран, включая Азербайджан, и 5,3 тыс. учащихся. В рейтинге читательской грамотности Азербайджан занял 35-е место, набрав 440 баллов. Наблюдения показывают, что COVID-19 серьезно повлиял на образование. Когда в 2026 году будут объявлены результаты следующего исследования PIRLS, мы узнаем, восстановились ли мы в постпандемический период. Влияние ощущалось не только в Азербайджане, но и во всех странах мира. Только в 5 странах результаты остались стабильными».