• ԱՀ ՊՆ. Հայերը շարունակում են Խանքենդի-Խալֆալը-Թուրշսու ճանապարհը օգտագործել ռազմական նպատակներով
Մարտի 24-ին հերթական անգամ արձանագրվել է՝ Խանքենդի-Խալֆալը-Թուրշսու գրունտային ճանապարհով ապօրինի ռազմական փոխադրումներ իրականացնող ավտոշարասյան շարժը։
Պաշտպանության նախարարությունից Armenia.Az-ին հայտնել են, որ Ադրբեջանի ԶՈւ տեխնիկական հսկողության միջոցները արձանագրել են՝ ռուսական խաղաղապահ զորախմբին պատկանող մեկ BTR-82A մարտական մեքենայի, ինչպես նաև հայերին պատկանող՝ վրանով ծածկված երեք «ԿամԱԶ» և վառելիքի ռեզերվուարով «ԿամԱԶ» մակնիշի մեկ բեռնատարի տեղաշարժը: Ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի նման գործողությունները խախտում են՝ եռակողմ հայտարարության դրույթները կատարելու նրանց ստանձնած պարտավորությունները։
«Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում տեղակայված ապօրինի հայկական կազմավորումներին կենդանի ուժի, զինամթերքի, ականների և նյութատեխնիկական այլ միջոցների ազատ փոխադրման համար պայմանների ստեղծումը՝ խաղաղապահ կոնտինգենտի կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ խախտում է։ Նման դեպքերը պետք է անհապաղ կանխվվեն։
Այս ապօրինի գործողությունները, որոնք պարբերաբար տեղի են ունենում, վկայում են՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի ճանապարհի վերջնակետում սահմանային անցակետ ստեղծելու անհրաժեշտության մասին»,- հայտարարել են ՊՆ-ում։

• Минобороны АР: Армяне продолжают использовать дорогу Ханкенди-Халфали-Туршсу в военных целях
24 марта в очередной раз было зафиксировано движение колонны, осуществляющей незаконные военные перевозки по грунтовой дороге Ханкенди-Халфали-Туршсу.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, технические средства наблюдения ВС Азербайджана зафиксировали движение одной боевой машины БТР-82А, принадлежащей российскому миротворческому контингенту, а также трех покрытых тентом КамАЗов и одного КамАЗа с топливным резервуаром, принадлежащих армянам. Подобные действия российского миротворческого контингента являются нарушением возложенных на них обязанностей по выполнению положений трехстороннего заявления.
«Создание условий для свободной транспортировки живой силы, боеприпасов, мин, других средств материально-технического обеспечения для незаконных армянских формирований, дислоцирующихся в Карабахском экономическом районе Азербайджана, является грубым нарушением достигнутых договоренностей со стороны миротворческого контингента. Подобные случаи должны быть немедленно пресечены.
Эти незаконные действия, которые происходят регулярно, свидетельствуют о необходимости создания Азербайджаном пограничного контрольно-пропускного пункта в конечной точке Лачинской дороги», - заявили в Минобороны.