24 Մարտի 2023 - 09:53
Հայաստանի ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը շահագրգռված չէ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ՝ ի պատասխան մարտի 23-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած անհիմն մեղադրանքների։
«Մենք դատապարտում և մերժում ենք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանին ուղղված բոլորովին անհիմն մեղադրանքները, ով համառորեն կրկնում է մարտի 18-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ի արած հայտարարությունը, չնայած մեր ընդարձակ պատասխանին»։
«Եթե Հայաստանն իսկապես մտադիր է հրաժարվել Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային պահանջներից և ռևանշիստական քաղաքականությունից, ապա պետք է հրաժարվի նման ագրեսիվ հռետորաբանությունից։ Եթե հայկական կողմը շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղությամբ, ապա պետք է դադարեցնի՝ վերաինտեգրման նպատակով հայ բնակիչների հետ շփումներ հաստատելու Ադրբեջանի կենտրոնական իշխանությունների փորձերը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

24 Марта 2023 - 09:53
Агрессивная риторика армянского руководства показывает, что Армения не заинтересована в установлении мира в регионе.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в комментарии пресс-секретаря министерства иностранных дел Азербайджана Айхана Гаджизаде в ответ на беспочвенные обвинения, озвученные 23 марта премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Мы осуждаем и отвергаем совершенно необоснованные обвинения в адрес Азербайджана со стороны премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который упорно повторяет заявление, сделанное министерством иностранных дел Армении 18 марта, несмотря на наш развернутый ответ».
«Если Армения действительно намерена отказаться от своих территориальных претензий и реваншистской политики в отношении Азербайджана, она должна отказаться от подобной агрессивной риторики. Если армянская сторона заинтересована в мире в регионе, она должна прекратить препятствовать попыткам центральных властей Азербайджана наладить контакты с армянскими жителями с целью реинтеграции», - отмечается в сообщении.