• Բլինկեն. Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են շուտով պայմանավորվել խաղաղության շուրջ
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին՝ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը։
«Եվ ես կարծում եմ, որ կա բարենպաստ հնարավորություն, չեմ ուզում չափազանցնել այն, այլ հնարավորություն է իրականում ավարտին հասցնել խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստումը», - նշել է ամերիկյան արտաքին քաղաքական գերտեսչության ղեկավարը՝ մեկնաբանելով Բաքվի և Երևանի միջև նորմալացմանը նպաստելու Վաշինգտոնի փորձերը։
«Այս տարի ես Մյունխենում հանդիպեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ անվտանգության համաժողովի ժամանակ։
Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարները համեմատաբար վերջերս գտնվել են Վաշինգտոնում։ Ակնկալում եմ, որ նրանք կվերադառնան։ Մենք աշխատել ենք համաձայնագրի տեքստի վրա»,- ասել է Բլինկենը:

• Блинкен: Азербайджан и Армения могут вскоре договориться о мире
Как сообщает ТАСС, об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен во время выступления на слушаниях в комитете по международным отношениям Сената Конгресса.
«И считаю, что имеется благоприятная возможность, не хочу это преувеличивать, но благоприятная возможность, позволяющая в действительности завершить подготовку мирного соглашения», - отметил глава американского внешнеполитического ведомства, комментируя попытки Вашингтона содействовать нормализации между Баку и Ереваном.
«Я встречался в этом году с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Мюнхене на конференции по безопасности.
Министры иностранных дел Азербайджана и Армении сравнительно недавно находились в Вашингтоне. Ожидаю, что они вернутся. Мы работали над текстом договоренности», - сказал Блинкен.