23 Մարտի 2023 - 11:27
Երեկվանից հայկական աղբյուրները փորձում են քարոզել՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ պայմանագրային զինծառայողի «առևանգման», ինչպես նաև իբր մեր զինվորականների կողմից ռուս զինծառայողների ենթադրյալ վիրավորման/սպանության թեմաները։
Ռազմական աղբյուրներից ստացված Caliber.Az-ի տեղեկությունների համաձայն՝ իրականում իրավիճակը զարգացել է հետևյալ կերպ. Երեկ և այսօր Գարագյոլ լճի տարածքում խիտ մառախուղ է, ողջ տարածքում և հարակից բարձունքներում առատ ձյուն է տեղացել։
Մարտի 21-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, ռուս զինվորականները կապ են հաստատել ադրբեջանական կողմի հետ՝ կապված մեր բանակի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայ զինծառայողի ենթադրյալ մոլորվելու, և անհետացման հետ։ Ադրբեջանական կողմը պատասխանել է, որ հայ զինվորը չի հայտնաբերվել, սակայն այս ուղղությամբ դիրքերին անմիջապես արգելվել է կրակ բացել։ Դա արվել է, որպեսզի փրկվի կորած զինվորի կյանքը՝ մեր Զինված ուժերի տեսադաշտն ընկնելու դեպքում։ Ինչպես ցույց տվեցին հետագա իրադարձությունները, հայ զինվորականը ինքնուրույն հասել է հայկական դիրքեր. նրան ոչ ոք «գերի չի վերցրել», ինչպես երեկ պնդում էին հայկական աղբյուրները։
Այժմ անցնենք Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից ռուս զինվորականի վիրավորման/սպանության մասին կեղծիքին։ Երեկվանից Հայաստանի իշխանամետ լրատվամիջոցները վստահեցնում են, որ երկու ռուս զինվոր ծանր վիրավորվել է, իսկ հետո նույնիսկ մեկին «թաղել» են։
Մեր տեղեկություններով՝ ռուսական ՈՒԱԶ «Պատրիոտը», որը շարժվել է դեպի Գարագյոլ, հավանաբար կրակի է ենթարկվել, սակայն դա տեղի է ունեցել երեկ՝ ժամը 15։00-ից հետո, Գարագյոլից հարավ գտնվող հայկական դիրքերի մոտ։ Կարևոր է նշել նաև, որ այն ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ի համար Գարագյոլի ուղղությամբ դեռևս գործում էր կրակ բացելու խստիվ արգելքը՝ հայ պայմանագրային զինծառայողի մոլորվելու պատճառով։
Համապատասխան տեղեկությունը ներկայացվել է ռուսական ռազմական հրամանատարության ուշադրությանը։ Ի դեպ, ռուսները հայտնել են, որ ռուս զինվորականները գնդակային վնասվածքներ չեն ստացել, նրանք վիրավորվել են ապակուց։ Սա այսօր հաստատել է նաև Գյորուսի վարչակազմի մամուլի ծառայությունը։
Համոզված ենք, որ բալիստիկ փորձաքննությունը (ադրբեջանցի դատաբժշկական փորձագետների պարտադիր մասնակցությամբ) կփաստի, որ ռուսական մեքենայի վրա կրակ է բացվել հենց հայկական կողմից։

23 Марта 2023 - 11:27
Со вчерашнего дня армянские источники пытаются раскрутить темы «похищения» армянского контрактника со стороны ВС Азербайджана, а также якобы ранения/убийства российских военнослужащих нашими военными.
Согласно информации Caliber.Az, полученной из военных источников, в действительности ситуация развивалась следующим образом. Вчера и сегодня в районе озера Гарагель стоит плотный туман, по всей местности и на окружающих высотах были обильные снегопады.
21 марта в районе 14:00 российские военные связались с азербайджанской стороной в связи с пропажей армянского военного, который мог заблудиться на территориях, подконтрольных нашей армии. Азербайджанская сторона ответила, что армянского военнослужащего не обнаружила, однако постам в этом направлении сразу же был дан запрет на открытие огня. Сделано это было с целью сохранения жизни заблудившегося военного в случае, если он попадет в поле зрения наших ВС. Как показали дальнейшие события, армянский военный самостоятельно добрался до армянских постов - никто его не «пленил», как еще вчера утверждали армянские источники.
Теперь перейдем к фейку о ранении/убийстве российских военных со стороны ВС Азербайджана. Со вчерашнего дня проправительственные СМИ Армении уверяют, что двое российских военных были тяжело ранены, далее одного даже умудрились «похоронить».
По нашей информации, российский УАЗ «Патриот», выдвинувшийся в сторону Гарагель, вероятно, попал под обстрел, однако произошло это вблизи армянских позиций южнее Гарагель где-то после 15:00 вчерашнего дня. Важно также отметить, что на тот момент в направлении Гарагель для ВС Азербайджана все еще действовал строгий запрет на открытие огня из-за заблудившегося армянского контрактника.
Соответствующая информация была доведена до российского военного командования. К слову, россияне сообщили, что пулевых ранений российские военные не получили - они поранились стеклом. Сегодня это также подтвердила пресс-служба администрации Геруса.
Уверены, что баллистическая экспертиза (при обязательном участии азербайджанских криминалистов) докажет, что огонь по российскому автомобилю был открыт именно с армянской стороны.