• Ալիևը՝ Բլինկենին. Ադրբեջանի տարածքում մոտ 10 հազար հայ զինծառայող կա
Ադրբեջանի Լաչին-Խանքենդի ավտոճանապարհի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս տեղեկությունը տարածել է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գծով ապահովվել է ավելի քան 4700 մեքենաների, բժշկական օգնության կարիք ունեցող և նրանց ուղեկցող անձանց տեղաշարժը։ Ուստի տեղեկությունը, թե իբր այս ճանապարհը փակված է, Հայաստանի կեղծ քարոզչություն է։
Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում Հայաստանի կողմից Լաչինի ճանապարհին այլընտրանքային ճանապարհի օգտագործումը ապօրինի ռազմական փոխադրումների և անձնակազմի տեղափոխման համար ադրբեջանական տարածքներ, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահները, և այն փաստը, որ Հայաստանի զինված ուժերի շուրջ 10 000 զինծառայող դեռևս գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում:
Այս առումով նախագահն ընդգծել է Հայաստանի հետ սահմանին Լաչինի ճանապարհի վերջին կետում Ադրբեջանի անցակետ ստեղծելու անհրաժեշտությունը։

22 Марта 2023 - 10:41
Ситуация вокруг автомобильной дороги Лачин-Ханкенди Азербайджана была обсуждена в ходе телефонного разговора между Государственным секретарем Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкеном и Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Как сообщает Armenia.Az, об этом распространила пресс-служба президента.
Глава государства отметил, что с 12 декабря прошлого года по настоящее время по линии российских миротворцев и Международного комитета Красного Креста обеспечен проезд более 4700 автомобилей, лиц, нуждающихся в медицинской помощи, и сопровождающих их лиц. Поэтому информация о том, что эта дорога якобы заблокирована, является лживой пропагандой Армении.
Президент Азербайджана подчеркнул, что вызывает серьезную обеспокоенность использование Арменией альтернативной дороги к Лачинской дороге для осуществления незаконных военных перевозок, ротации личного состава на наших территориях, где временно дислоцированы российские миротворцы, а также тот факт, что около 10 тысяч военнослужащих ВС Армении до сих пор находятся на территории Азербайджана. В этой связи глава нашего государства особо подчеркнул необходимость создания пункта пропуска Азербайджана на последнем пункте Лачинской дороги на границе с Арменией.