18 Մարտի 2023 - 09:44
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է ադրբեջանական ժողովրդին Նովրուզի տոնի առթիվ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ շնորհավորանքում ասվում է.
«Սիրելի հայրենակիցներ.
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Նովրուզի տոնի առթիվ, բոլորիդ մաղթում եմ գարնանային տրամադրություն, առողջություն և հաջողություններ ձեր հետագա գործունեության մեջ։
Նովրուզի տոնը, որը շատ հին արմատներ ունի Ադրբեջանում, մեր նախնիների սուրբ նվերն է ներկա սերունդներին։ Ժողովրդական այս տոնը, որը հաղթահարելով ժամանակի բոլոր փորձությունները, անջնջելի հետք է թողել դարերի հիշողության մեջ, հնագույն ժամանակներից թափանցել է մեր ժողովրդի հոգևոր աշխարհի խորքերը և կարևոր դեր խաղացել ավանդական արժեքների ձևավորման գործում։ Հարուստ ներաշխարհը, մեր նախնիների կյանքի իմաստուն փիլիսոփայությունը և ապագայի հետ կապված նրանց պայծառ երազանքները իրենց լիարժեք մարմնավորումն են գտել գարնանային տոնում։
Նովրուզի տոնը, որը դարձել է մարդկային խորը զգացմունքների կրող, նորոգման ուժ ունեցող, իսկ այսօր ամրացնում է բարեկամության, բարության և գթասրտության զգացումները՝ ճանապարհ բացելով մարդկանց միջև անկեղծ հարաբերությունների համար, ապահովում է մեր հասարակության զարգացման ներդաշնակությունը՝ մեկ գաղափարախոսություն շուրջ. Նովրուզյան ավանդույթները, որոնք մենք համարում ենք ազգային ինքնության անբաժանելի մասը և պաշտպանում ենք օտար ազդեցություններից, հանդիսանում է հոգևոր հարստությունների նկատմամբ մեր հարգալից վերաբերմունքի բարձր արտահայտությունը, ինչպես նաև արժեքավոր գանձ՝ համամարդկային մշակույթի գանձարանում։
Մեր պապենական հողերի վրա իրականացված լայնածավալ ծրագրերը՝ ազատագրված նահատակների կյանքի և արյան գնով, որոնց միշտ երախտագիտությամբ ենք հիշում, լայն տարածում և կյանք ստացած ստեղծագործական աշխատանքը և կյանքը, մեր քաղաքացիների իրենց տներ ներկայիս ժամանումը հատուկ տրամադրություն և խորհրդանշական նշանակություն են տալիս Հրո երկիր գարնան վերադարձին:
Տոնական շնորհավորանքներ եմ հղում մեր երկրի սահմաններից հեռու ապրող հայրենակիցներին, որոնց սրտերը բաբախում են հայրենիքի հանդեպ սիրով և որոնք մեզ հետ դիմավորում են գարունը:
Մաղթում եմ, որպեսզի այս նշանակալից տոնը՝ նոր ուրախություն, բարեկեցություն և բարգավաճում բերի յուրաքանչյուր տուն, յուրաքանչյուր օջախ:

• Ильхам Алиев поздравил азербайджанский народ с праздником Новруз
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поздравил азербайджанский народ с праздником Новруз.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в поздравлении говорится:
Сердечно поздравляю вас с Новруз байрамы, желаю всем вам весеннего настроения, здоровья и успехов в дальнейших делах.
Новруз байрамы, имеющий очень древние корни на азербайджанской земле, является священным даром наших предков нынешним поколениям. Этот народный праздник, который, преодолев все испытания временем, оставил неизгладимый след в памяти веков, с давних времен проник в глубины духовного мира нашего народа, сыграл важную роль в формировании традиционных ценностей. Богатый внутренний мир, мудрая философия жизни наших предков и их светлые мечты, связанные с будущим, нашли полное олицетворение в празднике весны.
Новруз байрамы, превратившийся в носителя глубоких человеческих чувств, обладающий силой обновления, и сегодня укрепляет чувства дружбы, добра и милосердия, открывая путь к искренним отношениям между людьми, обеспечивает гармонию развития нашего общества вокруг единой идеологии. Традиции Новруза, которые мы считаем неотъемлемой частью национальной идентичности и защищаем от чуждых воздействий, являются высоким выражением нашего уважительного отношения к духовным богатствам, а также ценным кладом в сокровищницу общечеловеческой культуры.
Крупномасштабные проекты, реализуемые на наших исконных землях, освобожденных ценой жизни и крови шехидов, которых мы всегда вспоминаем с благодарностью, получившие широкий размах созидательные работы и жизнь, вновь забившая ключом с возвращением наших граждан к родным очагам, придают нынешнему приходу весны в Страну огней особое настроение и символическое значение.
Передаю праздничные приветствия живущим далеко за пределами нашей страны соотечественникам, сердца которых бьются любовью к родине и которые вместе с нами встречают весну.
Желаю, чтобы этот знаменательный праздник принес в каждый дом, в каждый очаг новую радость, достаток и благополучие.